Anasayfa > Basın Merkezi > 2010 > Eylül > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (9/2010)

2010/09/01 - UNICEF ve Dünya Gıda Programı Başkanlarından Pakistan için Ortak Çağrı


Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ve Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı 31 Ağustos tarihinde uluslararası topluma Pakistan'da devam eden sellerin kurbanlarına yardım çağrılarını tekrarladılar.

UNICEF Başkanı Anthony Lake ve Dünya Gıda Programı Başkanı Josette Sheeran selden en çok etkilenen Pencap’ın Muzzafargarh bölgesine yaptıkları ortak ziyaretten sonra bu çağrıda bulundular.

Düzenlenen ortak basın toplantısında, Sheeran, “bu kriz yaygınlaşıp, derinleştikçe üçlü bir tehlike ortaya çıkıyor. İnsanlar tohumlarını, ekinlerini ve gelirlerini kaybetti ve bu onları açlık, barınaksızlık ve çaresizlikle yüzyüze bırakıyor. Durum çok kritik. Bu kriz sırasında Pakistan insanına sürekli ve güçlü destek vermemiz gerekiyor, “ şeklinde konuştu.

İki kuruluşun başkanları acil kurtarma merkezi olarak kullanılan ve UNICEF hijyen çantalarının dağıtımının yapıldığı okulu ziyaret ettiler.

Aynı zamanda Dünya Gıda Programının dağıttığı, içinde bebekler ve çocuklar için yetersiz beslenmenin neden olacağı tahripleri önleyici özel hazır gıdalar bulunan gıda çantalarını incelediler.

Basın toplantısında, Dünya Gıda Programı’nın 750,000 çocuğa özel besleyici gıda ve 3 milyon insana bir aylık yiyecek sağladığı ifade edildi.

Sel bölgesini sular basıp milyonları evsiz bırakmadan önce de yetersiz beslenenlerin oranlarının yüksek olduğu bölgede, küçük çocukların su yoluyla bulaşan hastalıklara yakalanma tehlikesi artmış durumda.

UNICEF Başkanı Anthony Lake “bugün gördüklerinin milyonlarca aileyi ve özellikle çocukları ve kadınları ikinci bir hastalık ve felaketten korumak için insani operasyonların arttırılması gerektiğini bir kere daha teyid ettiğini ve bugün ve uzun vadede erken iyileşme aşaması için çalışmakta olduklarını” ifade etti.

UNICEF hergün 2 milyon insana temiz su sağlamakta; hijyen ve sıhhi temizlik malzemesi ile ciddi bulaşıcı hastalıkların başgöstermesini önlemeye çalışmaktadır.

Dünya Gıda Programı ve UNICEF bir yandan yaşam kurtarmaya odaklanmış çalışmalar içindeyken diğer yandan da altyapı çalışmalarını sürdürmekte ve çiftçilerin topraklarına dönmelerini kolaylaştıracak ve önümüzdeki ekim sezonuna hazırlanmalarını sağlayacak faaliyetler yapmaktadır.

Pakistan’a Yardım için UNICEF Hesap numaraları:

Türkiye İş Bankası Ank. Çankaya Şubesi Şube Kodu: 4238 
1006 - TL
1007 - $
1008 - €

Daha fazla bilgi için:

Alanor Olalı, UNICEF Milli Komitesi Genel Müdürü, + 312 290 33 90-91 aolalı@unicefturk.org

Sema Hosta, UNICEF İletişim Sorumlusu, Türkiye, + 312 454 1000 shosta@unicef.org