Anasayfa > Basın Merkezi > 2010 > Aralık > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (12/2010)

UNICEF Pakistan Çocuk Koruma Sistemini Yerinde İncelemek için Türkiye'ye bir Saha Ziyareti Düzenliyor


UNICEF Pakistan, sel felaketi nedeniyle sayıları giderek artan sokakta yaşayan/çalışan çocukların korunmasi için Türkiye'nin çocuk koruma sistemini yerinde inceleyecek.

UNICEF Pakistan Ofisi’nden uzmanlar ve Pakistan yerel bakanları 6-10 Aralık 2010 tarihleri arasında Türkiye’ye bir çalışma ziyareti düzenleyerek karar alıcılar ve hükümet yetkilileri ile görüşerek Türkiye’deki başarılı çocuk koruma programları hakkında bilgi alacaklar. UNICEF Türkiye Ofisi’nin desteği ile ülkeler arası işbirliği (Güney-Güney) dahilinde gerçekleşen bu ziyaret, iyi örneklerin paylaşılmasına da önayak oluyor.

 Pakistan Heyeti, ziyaretleri sırasında Türkiye Büyük Millet Meclisi, Adalet Bakanlığı, Sozoyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu, Çocuk Polisi ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü’nden uzmanlarla bir araya gelerek Türkiye’deki sistem hakkında bilgi toplayacaklar.

 Ziyaretin amacı, Türkiye’deki Çocuk Koruma Sistemi’nde var olan politikaları, idari yapıyı, mevzuatı, sokakta yaşayan çocukların topluma kazandırılması konusundaki deneyimler ve iyi örnekleri incelemek, ve koruma sistemi kapsamında çocuklara bakım veren kuruluşların işleyişini gözlemleyip Pakistan’daki hukuksal ve uygulama sürecine yansıtmaktır.