Anasayfa > Basın Merkezi > 2010 > Aralık > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (12/2010)

Açıklama: UNICEF Genel Direktörü Anthony Lake'in Uluslararası Engelliler Günü Hakkında Yaptığı Açıklama


NEW YORK - UNICEF, Uluslararası Engelliler Günü dolayısıyla, her çocuğun, özellikle özel ihtiyacı olan çocukların haklarının korunması davasına sahip çıkmamız gerektiğini bir kez daha hatırlatmak ister.

Engelli çocuklar diğer çocuklarla aynı haklara sahiptir: Onurlu bir yaşam, potansiyellerini eksiksiz biçimde gerçekleştirmelerine olanak sağlayacak bir ortamda büyüyüp gelişme. Ancak, eldeki kanıtlar engelli çocukların çoğu kez dışlandıklarını ve damgalandıklarını göstermektedir. 

Çığır açıcı bir belge olan Engellilerin Hakları Sözleşmesi, 2007 yılında imzaya açılışından bu yana 93 ülke tarafından onaylanmıştır. Bu kayda değer başarı, tüm dünyada dikkatleri engelli çocukların hakları ve ihtiyaçları üzerine çekmiştir. UNICEF, henüz bu sözleşmeyi onaylamamış olan ülkelere onay çağrısında bulunmakta ve tüm ülkeleri bu en güç durumdaki yurttaşlarının haklarını koruma yükümlülüklerini yerine getirmeye davet etmektedir. 


UNICEF, engelli çocukların topluma eksiksiz katılımlarının önündeki engelleri ortadan kaldırmaya yönelik küresel çabaları destekleme kararlılığındadır. Hep birlikte, engelli çocukların yaşamlarını mümkün olduğunca eksiksiz kılabilir, eşit şanslara sahip olmalarını sağlayabilir ve böylece herkes için daha iyi bir dünya yaratabiliriz.”

Daha fazla bilgi için:

Emily Meehan, UNICEF Media, New York, + 212 326 7224, emeehan@unicef.org

Sema Hosta, İletişim Sorumlusu, UNICEF, 312-454 1000