Anasayfa > Basın Merkezi > 2011 > Ocak > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (1/2011)

UNICEF, DSÖ ve Bill & Melinda Gates Foundation, çocuk felcinin ortadan kaldırılması konusunda taahhütlerini yineleyen Angola Hükümetini takdirle karşıladı, destek sözü verdi ve çalışmaların devam etti


LUANDA, 25 Ocak 2011 - Angola ziyaretleri bugün sona eren UNICEF Genel Direktörü Anthony Lake, Bill & Melinda Gates Foundation Küresel Sağlık Programı Başkanı Dr. Tachi Yamada ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Afrika Yardımcı Bölge Direktörü Dr. Matshidiso Moeti, hükümet ve ortaklar tarafından ülkede polionun (çocuk felci) kökünün kurutulması için verilen taahhütleri memnuniyetle karşıladı. Dr. Yamada, Dr. Moeti ve Mr. Lake ayrıca bu önemli hedefe ulaşılması konusunda kendi taahhütlerini de yineledi.

Pazartesi günü heyetle yaptığı toplantıda, Angola Devlet Başkanı Jose Eduardo dos Santos polionun ortadan kaldırılması konusunda hem hükümetin taahhütlerini hem de kendi kişisel taahhüdünü yineledi. Santos ülkenin 2011’deki aşı kampanyalarına öncülük etmeyi ve kampanyaların kararlılıkla ve verimli bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlamayı kabul etti. Daha sonra Ulusal Çocuk Konseyi’nin yaptığı özel toplantıda, Devlet Başkanı tarafından verilen bu söz, aşı kapsamını genişletmek için ülke genelinde çalışmayı kabul eden Bakan Yardımcıları, Vali Yardımcıları ve sivil toplum kuruluşları tarafından da tekrarlandı.

UNICEF Genel Direktörü Anthony Lake, “Her çocuk bu amansız hastalığa karşı aşı olma hakkına sahiptir,” dedi ve şöyle devam etti: “Angola’da tazelenen bu ortaklık, dünyayı çocuk felci belasından tamamen kurtararak tarihi bir zafere ulaşmamıza yardımcı olabilir.”

Bağışçılarla yapılan taahhüt toplantısında, özel sektör şirketleri ve iki taraflı ortaklar ek destek, lojistik destek ve teknik uzmanlık sözü vererek eksik kalan 24,5 milyon USD’nin tamamlanmasına katkıda bulunmayı kabul etti. Bu yıl için hazırlanan ulusal bağışıklama planının uygulanması için toplam 70 milyon USD gerekiyor. 
 

Dr. Yamada ise şöyle konuştu: “Geçen yıl Nijerya ve Hindistan’da kaydedilen ve her iki ülkede de polio vakalarında yaklaşık yüzde 95 azalma sağlayan olağanüstü ilerleme, polioya son vermek için yaptığımız küresel savaşta bize güven verdi. Şimdi gözler Angola’ya çevrildi ve dünyayı bu kötü hastalıktan kurtarma çabalarımız çerçevesinde burada başarıya ulaşmaktan hepimiz sorumlu olmalıyız.” 

Yapılan bir başka toplantıda ise Luanda Valisi, son yıllarda çocuk felci vakalarının en sık görüldüğü yer olan Luanda kentinin üzerindeki yükü azaltmak için destek sözü verdi. Luanda’nın büyük kentsel yerleşim alanlarından biri olan Cacuaco’ya yapılan saha ziyareti sırasında heyet, kızları polio yüzünden felç olan bir aileyle görüştü. Heyet yaklaşık 40.000 kişiye hizmet veren bir sağlık kuruluşunu ziyaret etti ve polio ve aşıyla önlenebilen diğer hastalıklar konusunda toplumun eğitilmesinde hayati rol oynayan ve kampanyalar sırasında da aşı görevlileri olarak hizmet veren toplum sağlık gönüllüleriyle buluştu.

Sağlık Bakanı Dr. Jose Vieira Dias Van-Dunem, "Angola Hükümeti ülkemizde polionun ortadan kaldırılması ve hastalığın komşularımıza yayılmasının önüne geçilmesi için ne yapılması gerektiğini biliyor. Aşı kampanyalarını, daha güçlü rutin bağışıklamayı ve yeni vakaların gecikmeksizin tespit edilmesi için daha iyi hastalık sürveyansını içeren kapsamlı bir planı hayata geçirmek için ailelerin ve tüm toplum kesimlerinin birlikte çalışmasına ihtiyacımız var."

 Angola’da Polio

Daha önce birkaç yıllığına polioyu ortadan kaldırmış olan Angola’da, çocukları sakat bırakan bu hastalık Mayıs 2005’de tekrar ortaya çıktı.  Hastalık daha sonra Angola’dan Namibya’ya (2006), Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ne (2006, 2008 ve 2010) ve Kongo Cumhuriyeti’ne (2010) yayıldı. 2002’de savaşın sona ermesinden bu yana hayli ilerleme kaydeden Angola hala temel sağlık sistemini yeniden inşa etme çalışmalarını sürdürüyor ve altyapıya ve insan sermayesine yatırım yapıyor. Ülke polioyu ortadan kaldırmak ve tüm çocuklara ulaşmak için yürüttüğü çalışmalarda hala birçok zorlukla karşı karşıya.  Ortaklar, ülkenin yeni salgınlara müdahale etme yetisini arttırmak için sürveyans sistemlerinin güçlendirilmesi, daha çok sayıda sağlık çalışanının eğitilmesi ve rutin bağışıklamanın arttırılması konusunda Hükümete destek vermek için çalışmayı kabul etti.

Konuyla ilgili yüksek çözünürlüklü görseller ve anlatımlı (b-roll) video talep üzerine temin edilmektedir; bu materyallere ücretsiz olarak www.thenewsmarket.com/unicef adresinden ulaşılabilir.

UNICEF Hakkında
UNICEF erken çocukluktan ergenliğe kadar çocukların hayatta kalması ve iyi bir yaşam sürmesi için 150’yi aşkın ülke ve bölgede çalışmalar yapıyor. Gelişmekte olan ülkeler için dünyanın en büyük aşı tedarikçisi olan UNICEF, çocuk sağlığı ve beslenmesi, iyi su ve hijyen koşullarının sağlanması, tüm kız ve erkek çocuklar için kaliteli temel eğitim ve çocukların şiddet, sömürü ve AİDS’E karşı korunması için destek veriyor.  UNICEF tamamen bireylerden, özel sektör kuruluşlarından, vakıflardan ve hükümetlerden gelen gönüllü katkılarla finanse edilmektedir. UNICEF ve çalışmaları hakkında daha ayrıntılı bilgi için www.unicef.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

Daha ayrıntılı bilgi için:

Lone Hvass, UNICEF Angola, Tel. +244 912 653 017 lhvass@unicef.org

Kathryn Donovan, UNICEF New York, Tel 1 212 326 7452 kdonovan@unicef.org

Melissa Covelli, Bill & Melinda Gates Foundation, Tel +1 206-799-3664 melissa.covelli@gatesfoundation.org