Anasayfa > Basın Merkezi > 2011 > Şubat > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (2/2011)

Roman Çocuklar için Eğitimde Yeni bir Yol Haritası Çiziliyor


Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Genel Müdürlüğü tarafından Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'nun önderliğinde düzenlenen "Risk Altındaki Çocukların Kaliteli Eğitime Erişimleri - Roman Çocuklar ve Eğitim Çalıştayı" 18-19 Şubat tarihleri arasında İstanbul'da eğitimcileri ve STKları biraraya getirdi.

Roman Ã?alıÅ?tayı

Bakan Nimet Çubukçu çalıştayda yaptığı konuşmasında Milli Eğitim Bakanlığı’nın faaliyetleri ile ilgili kapsamlı bilgi verirken, UNICEF Eğitim Bölge Danışmanı Phillippe Tostot-Ferry ise Roman çocukların eğitim hakkını vurgulayan sunumunda Avrupa’da hayata geçirilen başarılı politika ve uygulamaları anlattı.

Ayman Abulaban konuÅ?ma

Çalıştaya katılan Türkiye UNICEF Temsilcisi Dr. Ayman Abulaban konuşmasına Milli Eğitim Bakanlığını her çocuğun haklarından eşit olarak yararlanması için atılmıs bu önemli ilk adım için tebrik ederek başladı.  Abulaban, “UNICEF olarak Roman çocuklara da, tüm çocuklar gibi, en iyi şekilde gelişmeleri için fırsatlar sunulmalıdır. Milli Eğitim Bakanlığı’na ve diğer kurumlara çocuklara erken çocukluk gelişimi hizmetleri sunma, ilk ve orta öğretime erişimin sağlanması ve eğitimin önündeki sosyoekonomik ve kültürel engeller kaldırılarak kapsayıcı bir yaklaşımın desteklenmesiyolunda önemli görevler düşmektedir,” dedi.

Çalıştay, Romanların yaşam koşullarının çocuklarının ilköğretime erişim, devam ve eğitim hayatında yol açtığı zorlukların aşılması için okul, aile, çevre, kamu kurumları ve STK' lara düşen görevleri belirlemek amacıyla düzenlendi.