Anasayfa > Basın Merkezi > 2011 > Şubat > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (2/2011)

Türkiye'de Resmi Müzelerde bir ilk: ilk Çocuk Müze Odası Kars'ta Açıldı!


Türkiye'deki tüm resmi müzelerde açılması hedeflenen Çocuk Müze Odaları'nın ilki 17 Ocak 2011 tarihinde Kars'ta kapılarını çocuklara açtı!

Doğu Anadolu’da Kültür Turizmi İçin İttifaklar Birleşmiş Milletler Ortak Programı kapsamında ve UNICEF’in teknik desteği ile Kars Müzesi içinde açılan Çocuk Müze Odası bundan sonra gerçekleştirilecek müze eğitimlerine ve atölye çalışmalarına ev sahipliği yapacak. Bu oda sayesinde Karslı çocuklar hem illerinin kültürel mirasını hem de birbirlerini daha yakından tanıma olanağı bulacaklar. Çocuk Müze Odalarının ikincisi ise Mart ayında Erzurum Atatürk Evi’nde açılacak.

Dikkat müzede çocuk var!

2009 yılından bu yana Kars’ta gerçekleştirilen BM Ortak Programı İspanya Hükümeti tarafından Binyıl Kalkınma Hedefleri-Fonu’ndan sağlanan kaynaklarla destekleniyor. Ortak Program, Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliği ve Birleşmiş Milletlerin dört kuruluşunun (UNDP, UNESCO, UNICEF ve UNWTO) ortak çalışmalarıyla yürütülüyor ve Kars ilinde kültür turizmini harekete geçirmeyi amaçlıyor. BM Ortak Programı kapsamında müzelerin daha işlevsel kılınması, müzelerin çocukların severek gezeceği mekânlar haline getirilmesi, çocuklarda yaratıcılık becerisinin desteklenmesi ve katılımcı ve kalıcı bir öğrenme ortamının hazırlanması amacıyla bir Müze Eğitim Programı uygulanıyor.

Karslı Ã?ocuklar açılıÅ? töreninde çok heyecanlılardı

Müze Eğitim Programı, çocukların bakış açısının BM Ortak Programı sürecine katılması ve genel hedefe çocuklarla birlikte katkı sağlanması amaçlayan UNICEF’in yanı sıra Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi, Başbakanlık Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın işbirliği ile geliştirildi. Müze Eğitim Programı’na katılan ve aynı zamanda İl Çocuk Hakları Komitesi üyesi de olan çocuklar “akran eğitimcisi” olarak kendi illerindeki arkadaşlarını eğitiyorlar. Müze eğitimi sürecinde oluşturulan özel eğitim modülünün Kültür Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’nun işbirliği ile Türkiye’nin diğer illerinde de uygulanması hedefleniyor.

Çocukların Müze Algısını Değiştirmek Hedefleniyor

Müze eğitimi programını ve modülünü geliştiren ekipten Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Ayşe Çakır İlhan, müzelerin şu anki halleriyle çocuklara hitap etmeyen yerler olduğunu vurguluyor ve müze eğitimi üzerine çalışılırken çocukların da fikirlerinin alınmasını gerektiğinin altını çiziyor. İlhan, Türkiye’de müzelerin soğuk mekanlar olarak nitelendirildiğine dikkat çekerek,  “daha önce de çocukları müzeye yakınlaştırmak için çalışmalar yapılmış. Biz ise bu konuyu tersine çevirdik ve çocuklardan başladık. UNICEF’in desteğiyle kurulan İl Çocuk Hakları Komiteleri üyesi çocukların geçmiş tecrübelerini de kullanarak “akran eğitimi yöntemi” ile çocukların tarihi ve kültürel bilinçlerinin artırılmasına yönelik çalışmalar yürüttük” diyor.

Kars Müze Müdürü Necmettin Alp ise çocuk müze odalarının bir müzenin yaşayan müze olabilmesi için çok önemine dikkat çekerek çocuklara kültürel ve tarihi miras bilincini konuşarak vermenin mümkün olmadığını vurguluyor. Ancak severek ve isteyerek verilen eğitimle sonuca ulaşılabildiğini söyleyen Alp, böyle bir eğitimden geçen çocukların bunu unutmadığını, bu eğitim sayesinde çocukların daha da gelişerek, müzeleri çok daha iyi tanıyacaklarına inandığını söylüyor. “Hem müze aktiviteleri artmış olacak, hem de kültürel varlıkların korunmasını üstlenecekler,” diye ekliyor.

Karslı Çocuklar Mutlu

Çocuk Hakları Komitesi Kars İli Eş başkanı Kürşat Koç’a göre Müze Çocuk Odası çok değerli, çünkü daha önce çocukların Kars’ta kullanabilecekleri bir mekânları, atölyeleri yoktu. Kürşat “Şimdi atölyemiz açıldı. Bilgilerin kalıcı olması, daha çok şey öğrenmek için çok iyi oldu.” diyor.  Çocuk Hakları Komitesi üyesi Büşra Karaman da Kürşat Koç gibi Nisan ayında Ankara’da BM Ortak Programı kapsamında gerçekleştirilen müze eğitimi programına katılmış. Kars Çocuk Müze Odası onun için de çok önemli ve bu eğitimlere çok değer veriyor, “geçen yıl bu eğitim için ilk defa müzeye geldim. Daha önce gelmemiştim. Bu yıl da eğitimler vermemiz, sorumluluk almamız istendi. Severek yaptım. Daha büyük sorumluluklar da almaya hazırım,” diyerek heyecanını dile getiriyor.

Müze Eğitim Modülü Hazır

Müze Eğitim Programı çalışmalarının sonucunda 4 kitaptan oluşan bir eğitim modülü geliştirildi. Birinci kitap yetişkinlere yönelik olarak hazırlanırken, ikinci kitap akran eğitimcilerini bilgilendirmeyi hedefliyor. Üçüncü kitapta müze eğitimi katılımcıları için etkinlik paketi ve son kitapta ise Kars ve Erzurum illerinin örneklemede kullanıldığı bir örnek uygulama paketi bulunuyor.

BM Ortak Programı kapsamındaki Müze Eğitim Programı’nın son ve en eğlenceli aktivitesi ise bir tren yolculuğunu içeriyor. Nisan ayında İstanbul’dan yola çıkacak olan “Dostluk Treni” Eskişehir, Ankara, Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum’a uğrayarak 23 Nisan’da Kars’a ulaşacak. Yol boyunca müze eğitimleri ve çeşitli atölye çalışmalarına katılacak olan çocuklar ayrıca güzergah üzerindeki şehirlerde de müzeleri ziyaret edecekler. 23 Nisan törenlerine Karslı arkadaşlarıyla birlikte katılacak olan Dostluk Treni’nin genç yolcularının seyahatleri Ani Antik Şehri’nde gerçekleşecek bir çocuk şenliği ile son bulacak.