Anasayfa > Basın Merkezi > 2011 > Mart > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (3/2011)

UNICEF'ten Libya'daki çalkantının neden olduğu insani ihtiyaçlara yanıt vermek için personel ve malzeme seferberliği


NEW YORK/TUNUS, 2 Mart 2011 - Libya'dan Tunus'a akın eden Tunus vatandaşları ve göçmen işçiler konusunda endişeler sürerken, UNICEF de Libya'nın batı ve doğu sınırlarına personel ve yardım malzemeleri göndermeye başladı.
UNICEF?ten Libya?daki çalkantının neden olduğu insani ihtiyaçlara yanıt vermek için personel ve malzeme seferberliği
©Reuters/Yannis Behrakis

UNICEF Acil Durum Operasyonları Direktörü Sayın Louis-Georges Arsenault, Libya’daki çalkantılar sonucu ortaya çıkan insani yardım ihtiyaçlarını görüşmek için hükümet otoriteleriyle, BM kuruluşlarıyla ve Tunus Ulusal Kızılay Örgütü ile bir araya gelmek üzere Çarşamba günü ülkeye geldi.

UNICEF uçak seferlerinin Mısır ve Tunus sınırlarınki acil insani yardım ihtiyaçlarına yanıt vermek üzere 160 metrik tonu aşan malzemeyle birlikte önümüzdeki günlerde iki komşu başkente gelmesi beklenirken, Libya içinden gelebilecek olası bir yanıta karşı önceden konuşlandırma yapılıyor.

Hijyen takımları, beslenme malzemeleri ve rekreasyonel ve psikososyal yardım malzemelerine öncelik verildi. Sınırı geçerek Tunus’a ulaşan ailelerin sayısının şimdiye kadar nispeten düşük olduğu bildirilirken, UNICEF, Libya içindeki karmaşadan kadın ve çocukların ağır bir şekilde etkilenmiş olmasından endişe duyuyor.

Sayın Arsenault Libya’daki karışıklıklardan kaçan insanlarla görüşmek üzere Çarşamba günü Tunus-Libya sınırındaki Ra’s Ajdir kentine gidecek. Arsenault ayrıca Tunus sınırındakilerin ihtiyaçlarını görüşmek üzere yardım görevlileriyle ve yerel otoritelerle de bir araya gelecek.

UNICEF, Libya’daki krizden etkilenen kadın ve çocukların acil ihtiyaçlarını ele almak üzere 7,2 milyon USD talep eden bir Acil İhtiyaç Belgesi’ni bugün yayınladı. Belge, önümüzdeki günlerde yapılacak olan kurumlararası acil yardım çağrısını destekleyecek.

Finansman çağrısı UNICEF’in Libya’daki sivil kargaşadan kaçan Tunus vatandaşlarının ve göçmen işçilerin ihtiyaçlarını değerlendirmek için Tunus ve Mısır sınır bölgelerine önceden gönderilmiş olan personelle birlikte operasyonların kapsamını genişletmek için harekete geçmesiyle aynı zamana denk geldi. UNICEF her iki sınırda da BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ve Uluslararası Göç Örgütü’ne (IOM) destek oluyor ve Mısır ve Tunus Kızılay örgütleriyle birlikte çalışıyor.


UNICEF Hakkında 
UNICEF erken çocukluktan ergenliğe kadar çocukların hayatta kalması ve iyi bir yaşam sürmesi için 150’yi aşkın ülke ve bölgede çalışmalar yapıyor. Gelişmekte olan ülkeler için dünyanın en büyük aşı tedarikçisi olan UNICEF, çocuk sağlığı ve beslenmesi, temiz su ve hijyen koşullarının sağlanması, tüm kız ve erkek çocuklar için kaliteli temel eğitim ve çocukların şiddet, sömürü ve AİDS’e karşı korunması için destek veriyor.  UNICEF tamamen bireylerden, özel sektör kuruluşlarından, vakıflardan ve hükümetlerden gelen gönüllü katkılarla finanse edilmektedir. UNICEF ve çalışmaları hakkında daha ayrıntılı bilgi için www.unicef.org adresini ziyaret edebilirsiniz

Daha fazla bilgi için:

Najwa Mekki,           UNICEF Tunus, Tel: + 216-98-349-142, nmekki@unicef.org

Tania McBride, UNICEF New York, Tel: +1 212 824 6949, tmcbride@unicef.org

Sema Hosta, UNICEF İletişim Sorumlusu, Türkiye, + 312 454 1000 shosta@unicef.org