Anasayfa > Basın Merkezi > 2011 > Nisan > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (4/2011)

Çocuk Müze Eğitimi Programı Kitapçıkları


Müze Eğitim Programı çocuk bakış açısının BM Ortak Programı'na yansıtılması ve genel hedefe çocuklarla birlikte katkı sağlanması amacıyla UNICEF, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi, Başbakanlık Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu ve Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın işbirliği ile geliştirildi. Müze Eğitim Programı'na katılan ve aynı zamanda İl Çocuk Hakları Komitesi üyesi de olan çocuklar "akran eğitimcisi" olarak kendi illerindeki arkadaşlarını eğittiler. Müze eğitimi sürecinde oluşturulan özel eğitim modülünün Kültür Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'nun işbirliği ile Türkiye'nin diğer illerinde de uygulanması hedefleniyor.

Müze Eğitim Programı çalışmalarının sonucunda 4 kitaptan oluşan bir eğitim modülü geliştirildi. Birinci kitap yetişkinlere yönelik olarak hazırlanırken, ikinci kitap çocuk akran eğitimcilerini bilgilendirmeyi hedefliyor. Üçüncü kitapta müze eğitimi katılımcıları için etkinlik paketi ve son kitapta ise Kars ve Erzurum illerinin örneklemede kullanıldığı bir örnek uygulama paketi bulunuyor.

2009 yılından bu yana Kars’ta gerçekleştirilen BM Ortak Programı İspanya Hükümeti tarafından Binyıl Kalkınma Hedefleri-Fonu’ndan sağlanan kaynaklarla destekleniyor. Ortak Program, Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliği ve Birleşmiş Milletlerin dört kuruluşunun (UNDP, UNESCO, UNICEF ve UNWTO) ortak çalışmalarıyla yürütülüyor ve Kars ilinde kültür turizmini harekete geçirmeyi amaçlıyor. BM Ortak Programı kapsamında müzelerin daha işlevsel kılınması, müzelerin çocukların severek gezeceği mekânlar haline getirilmesi, tarih ve kültürel miras hakkında bilincin artırılması, çocuklarda yaratıcılık becerisinin desteklenmesi ve katılımcı ve kalıcı bir öğrenme ortamının hazırlanması amacıyla bir Müze Eğitim Programı geliştirildi.

Akran Kitabı [Adobe PDF, 1.90 MB]
Yetişkin Kitabı [Adobe PDF, 1.84 MB]
Etkinlik Paketi [Adobe PDF, 7.95 MB]
Erzurum Kitabı [Adobe PDF, 3.57 MB]
Kars Kitabı [Adobe PDF, 3.61 MB]