Anasayfa > Basın Merkezi > 2011 > Nisan > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (4/2011)

Dostluk Treni Yolcuları Sivas'ın Kültürünü ve Tarihini Keşfediyor


Dostluk Treni yolcuları, yerel okullardan gelen çocuklarla birlikte, Çarşamba günü Sivas Arkeoloji Müzesi bahçesinde yerel kültürün müzikle buluştuğu bir festivale katıldı. Eğlencenin ardındaki isimlerse Beyazay Derneği'nden halk müziği sanatçıları Hasan ve Emre Işık, ozanlar Aşık Kaftani ve Aşık Eseri, Buruciye İşitme Engelliler Halk Oyunları Ekibi ve İl Çocuk Esirgeme Kurumunun bakımı altında olan çocuklardı.

Aynı günün sabahında, Dostluk Treni Sivas Valisi Ali Kolat ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Zafer Yıldırım tarafından karşılanmıştı.

“Sivas, Cumhuriyetin temellerinin atıldığı şehirdir,” diyen Vali Kolat sözlerine şöyle devam etti: “Şehrimiz, birçok farklı döneme ait tarihi eserlere sahip. Bu nedenle, Sivas’ın bu programa dâhil edilmiş olmasından dolayı çok mutluyum ve bunun gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür etmek isterim.”

Arkeoloji Müzesi’nde, gezginlerimiz madeni paraları, mühürleri ve diğer tarihi eserleri daha yakından tanımalarına yardımcı olan interaktif bir etkinliğe katıldı

Sivas’ta bulundukları süre içerisinde, Dostluk Treni’nin yolcuları ayrıca şehir merkezindeki tarihi binaları da gezdi; bunlar arasında 1919 yılında Türkiye’nin bağımsızlık savaşında kilit öneme sahip bir olay olan Sivas Kongresine ev sahipliği yapan Sivas Atatürk Kongre ve Etnoğrafya Müzesi de bulunuyordu.