Anasayfa > Basın Merkezi > 2011 > Nisan > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (4/2011)

3. Risk Altında ve Korunması Gereken Çocuklar Uluslararası Sempozyumu Ankara'da Başladı


20 Nisan 2011, ANKARA - 3. Risk Altında ve Korunması Gereken Çocuklar Uluslararası Sempozyumu bugün düzenlenen açılış töreniyle Ankara'da başladı. Törende Emniyet Genel Müdürlüğü Ana Komuta Kontrol Dairesi Başkanı Müslüm Sayli, Milletvekili Halide İncekara ve UNICEF Türkiye Temsilcisi Dr. Ayman Abulaban açılış konuşmaları yaptılar.

Yaptığı konuşmada Abulaban madde bağımlılığı ile savaşmada önlemenin sorunu çözmedeki öneminin ve madde bağımlılığıyla bağdaştırılan birçok hastalıkla da savaşmanın bir şekli olduğunun altını çizdi. Abulaban, “bağımlılık çok ciddi bir sağlık sorunudur ve birçok önlenebililr sağlık sorunu ile kıyaslandığında çok sayıda ölüm, hastalık ve engelliliğe yol açtığı görülmektedir. Aynı zamanda doğum öncesi uyuşturucu etkisi, aile içi şiddet, çocuk istismarı, suç, yerel düzensizlik ve taşkınlıklar ve işsizlik gibi birçok sosyal sorunla da bağdaştırılmaktadır,” dedi.

Üç gün sürecek olan Sempozyumda ulusal ve uluslararası uzmanlar çocukları madde bağımlılığından korumanın yollarını tartışacaklar. 34 farklı ülkeden gelen uzmanın birlikte tartışması ve düşünmesi sonucu oluşacak görüşler, katılımcıların daha etkili politika ve uygulama geliştirmelerine katkıda bulunacak.