Anasayfa > Basın Merkezi > 2011 > Nisan > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (4/2011)

Çocukların İstanbul'dan Kars'a Dostluk Treniyle Yolculuğu 18 Nisan'da Başladı!


Türkiye'nin ilk Çocuk Müze Odası'nı Ocak ayında Kars'ta açan Doğu Anadolu'da Kültür Turizmi için İttifaklar BM Ortak Programı şimdi İstanbul'dan Kars'a bir tren seyahati düzenliyor. Başbakanlık Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü (SHÇEK), BM Ortak Programı, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi ve Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliğinde, çocuk haklarını baz alarak kültürel miras konusunda çocuklarda bir bilinç oluşturma ve İl Çocuk Hakları Komiteleri'nin faaliyetlerini paylaşma hedefiyle "Dostluk Treni" adı altında gerçekleştirilecek özel tren seferi 18 Nisan 2011'de Haydarpaşa'dan başladı.

BM Ortak Programı kapsamındaki Müze Eğitim Programı’nın son ve en eğlenceli aktivitesi olacak olan tren yolculuğu 18 Nisan Pazartesi sabahı Haydarpaşa Tren Garı’nda başladı. “Dostluk Treni”nde Çocuk Hakları İl Çocuk Komitesinden katılımcı çocuk ve yetişkin temsilciler, ilgili paydaş kurum temsilcileri ve medya temsilcileri yer alacak. SHÇEK Genel Müdürlüğü ve T.C. Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü arasında imzalanan özel bir protokolle ve UNICEF'in teknik desteği ile çocuklara tahsis edilen 8 vagonluk “Dostluk Treni” İstanbul’dan saat 11.00’de törenle uğurlandı. Dostluk Treni’nin ilk durağı Eskişehirdi. Dostluk Treni yolcuları burada garda çocuklarla buluştular; bu kısa aranın ardından Ankara’ya doğru hareket ettiler. Dostluk Treni’nin yolcuları, Ankara’da 19 Nisan Salı günü Anıtkabir ve CerModern Sanat Merkezini ziyaret edecekler.

tren tören

Dostluk Treni’nin bir sonraki durağı ise Sivas olacak. Burada Sivas Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret edecek olan çocuklar, Sivas Çocuk Hakları Komitesi’yle birlikte bir de etkinlik gerçekleştirecekler. Sivas’ın ardından Erzurum’a hareket edecek olan çocuklar burada Erzurum Atatürk Evi’nde Türkiye’nin ikinci çocuk müze odasının açılış törenine katılacaklar. Dostluk Treni’nin son durağı ise Kars olacak. Karslı çocuklarla bir araya gelecek olan Dostluk Treni yolcuları Ani Antik Şehri’ni ziyaret edecekler, düzenlenecek  şenliğe katılacaklar ve çocuk haklarını hayata geçirmenin yollarını tartışacaklar.

tren ic

2009 yılından bu yana Kars’ta gerçekleştirilen BM Ortak Programı İspanya Hükümeti tarafından Binyıl Kalkınma Hedefleri-Fonu’ndan sağlanan kaynaklarla destekleniyor. Ortak Program, Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliği ve Birleşmiş Milletlerin dört kuruluşunun (UNDP, UNESCO, UNICEF ve UNWTO) ortak çalışmalarıyla yürütülüyor ve Kars ilinde kültür turizmini harekete geçirmeyi amaçlıyor. BM Ortak Programı kapsamında müzelerin daha işlevsel kılınması, müzelerin çocukların severek gezeceği mekânlar haline getirilmesi, tarih ve kültürel miras hakkında bilincin artırılması, çocuklarda yaratıcılık becerisinin desteklenmesi ve katılımcı ve kalıcı bir öğrenme ortamının hazırlanması amacıyla bir Müze Eğitim Programı geliştirildi. Tren seyahati boyunca katılımcı çocuklar bu müze eğitimine katılmayı sürdürecekler.

Müze Eğitim Modülü Kitaba Dönüştü

  cocuklar  

Dostluk Treni’ne temel oluşturan Müze Eğitim Programı çocuk bakış açısının BM Ortak Programı’na yansıtılması ve genel hedefe çocuklarla birlikte katkı sağlanması amacıyla UNICEF, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi, Başbakanlık Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın işbirliği ile geliştirildi. Müze Eğitim Programı’na katılan ve aynı zamanda İl Çocuk Hakları Komitesi üyesi de olan çocuklar “akran eğitimcisi” olarak kendi illerindeki arkadaşlarını eğittiler. Müze eğitimi sürecinde oluşturulan özel eğitim modülünün Kültür Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’nun işbirliği ile Türkiye’nin diğer illerinde de uygulanması hedefleniyor.

Müze Eğitim Programı çalışmalarının sonucunda 4 kitaptan oluşan bir eğitim modülü geliştirildi. Birinci kitap yetişkinlere yönelik olarak hazırlanırken, ikinci kitap çocuk akran eğitimcilerini bilgilendirmeyi hedefliyor. Üçüncü kitapta müze eğitimi katılımcıları için etkinlik paketi ve son kitapta ise Kars ve Erzurum illerinin örneklemede kullanıldığı bir örnek uygulama paketi bulunuyor.