Anasayfa > Basın Merkezi > 2011 > Nisan > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (4/2011)

Eskişehirliler Dostluk Treni Yolcularını Karanfillerle Karşıladı


18 Nisan 2011, Eskişehir - Akşam yaşanan soğuk ve şiddetli yağışlı havaya rağmen, Barış ve Dostluk Treni yolcularını Eskişehir'de sımsıcak karşılandı. "Çocuklar da vardır," "Her çocuğun yaşama hakkı vardır," "Çocukların nasihattan çok iyi örneğe ihtiyacı vardır" gibi dövizler taşıyan Eskişehirli cocuklar, istasyona inen butün yolculara karanfil dağıttı.

Perondaki ev sahibi çocukların gözlerinden mutlulukları ve gururları okunurken, yolcular bu rengarek balonlu, türkülü, palyaçolu, her yaştan kalabalık karşısında şaşkınlığını gizleyemedi. Barbaros İlköğretim Okulu folklor ekibinin yöresel gösterisini, sanatçı Mesut Girgin’in coşturduğu Halis Toprak Çocuk Yuvası, 75. Yıl Çocuk Yuvası ile 100. Yıl Kız Yetiştirme Yurdu çocuklarının dansları izledi. Bu ara herkes elma şekeri yedi.

eskiÅ?ehir 2

Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu İl Müdürü Hasan Basri Canbaz, hoşgeldiniz konuşmasında çocuk haklarının öneminden bahsetti.  ‘Yolunuz uzun, Kars’a ve uğrayacağınız tüm illerine Eskişehir’den selamımızı götürün,’ dedi. Yolcu grubunun teşekkürlerini ifade etmek ise, çocuk hakları komitelerin eşbaşkanları İsmail ve Damla’ya düştü.  Tren daha sonra Ankara’ya doğru yol arlıken, yolcu çocuklara bir de Eskişehir motifli tişört ve şapka ile yine Eskişehir kentinin sembollerinden biri olan oltu taşlı nazar boncuğu hediye edildi.