Anasayfa > Basın Merkezi > 2011 > Nisan > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (4/2011)

Çocuk Dostluk Treni Ankara'dan Uğurlandı


19 Nisan 2011, ANKARADostluk Treni yolcuları 19 Nisan akşamı Ankara'dan Sivas'a doğru yola çıktılar. Uğurlama törenine Ankaradaki görevliler, akademisyenler ve SHCEK Kurumlarından çocuklar katıldılar. Tören sırasında çocuklar Seğmen gösterisi yaparken, Polis Armoni Orkestrası da popüler şarkılarla çocukları coşturdular. Törende konuşan İl Kültür Müdürü Doğan Acer ve Ankara Universitesi Rektörü Cemal Taluğ ise kültürel değerlerin ve tarihin önemi ve dostluğun değerini vurgulayan konuşmalarla çocukları Sivas'a uğurladılar.

Bando

Barış ve Dostluk Treni yolcuları Sivas’a gitmek üzere Salı akşamı Ankara’dan ayrıldı; Polis Akademisi Polis Armoni Orkestrası bandosunun marşları ve türküleriyle uğurlanan yolcular, kültürel miraslarıyla ilgili daha derin bir anlayışla başladı yolculuklarına.

Güne erken başlayan yolcular önce Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk’ün mozolesi Anıtkabir’i ziyaret etti. Çocukların bazıları bu ulusal anıta ilk kez geliyorlardı ve ziyaretlerinin hayranlık uyandırıcı bir deneyim olduğunu söylediler. Çocuk Hakları Komitesi Eşbaşkanları İsmail ve Damla Atatürk’ün mezarına çelenk koyarken, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) Genel Müdür Yardımcısı Özcan Kars da tüm katılımcılar adına resmi ziyaretçi defterini imzaladı. Ardından, Anıtkabir ve içindeki müzeler rehber eşliğinde ayrıntılı bir şekilde gezildi.

Öğle yemeğinin ardından, grup Türkiye’nin kültürel mirasının çok farklı bir yönünü keşfetme olanağı buldu: CerModern Sanatlar Merkezinde Ziraat Bankası Koleksiyonu Yüz Yılın Sergisi gezildi. Trende Çocuk Hakları Komitesi üyelerine önceden müze eğitimi vermiş olan Ankara Üniversitesi personeli, çocukların sergiyi oluşturan tarihi ve çağdaş sanat eserlerini takdir etmesine yardımcı olmak için bir etkinlik düzenledi.

Ankara Garında gerçekleşen veda töreninde Ankara Üniversitesi Rektörü ve Kültür ve Sosyal Hizmetler il müdürleri tarafından kısa konuşmalar yapıldı. Kültür ve Turizm Bakanı ve Ankara Valisi tarafından gönderilen mesajlar okundu. Polis Akademisi bandosunun yanı sıra, hem çocuk hem de yetişkin grupların yerel Seğmenler halk dansı gösterileri de grubu büyüledi. Tren, hediyelerle ve hatıralık eşyalarla dolu olarak perondan ayrıldı.