Anasayfa > Basın Merkezi > 2011 > Nisan > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (4/2011)

Çocuklar İstanbul'dan Kars'a Dostluk Treniyle Gidiyor!


BM Ortak Programı kapsamında, Başbakanlık Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) ve T.C. Devlet Demiryolları arasında imzalanan özel bir protokolle çocuklara tahsis edilen 8 vagonluk "Dostluk Treni" 18 Nisan Pazartesi saat 10.00'da Haydarpaşa Garı'ndan törenlerle Kars'a doğru yola çıkacak.

BM Ortak Programı kapsamındaki Müze Eğitim Programı’nın son ve en eğlenceli aktivitesi olacak olan Dostluk Treni Eskişehir, Ankara, Sivas ve Erzurum’a uğradıktan sonra 34 çocuk yolcusuyla 22 Nisan Cuma günü Kars’a ulaşacak. Burada Karslı çocuklarla bir araya gelecek olan Dostluk Treni yolcusu çocuklar düzenlenecek çocuk şenliğine katılacaklar. Dostluk Treni, 4 Birleşmiş Milletler kuruluşu (UNDP, UNESCO, UNICEF ve UNWTO) ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ortak çalışmalarıyla Kars’ta yürütülen “Doğu Anadolu’da Kültür Turizmi İçin İttifaklar Birleşmiş Milletler Ortak Programı” kapsamında organize ediliyor ve çocuk haklarını baz alarak kültürel miras konusunda çocuklarda bir bilinç oluşturmayı hedefliyor.

18 Nisan Pazartesi saat 10.00’da Haydarpaşa Garı’nda yapılacak uğurlama töreninde İstanbullu çocukların yanı sıra İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, SHÇEK Genel Müdürü Dr. İsmail Barış, Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri ve BM kuruluşlarından temsilciler de yer alacak. Törende SHÇEK yurtlarından çocukların dans gösterileri de yer alacak.