Anasayfa > Basın Merkezi > 2011 > Haziran > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (6/2011)

LINK TV kız çocuklarının eğitim için verdiği mücadelenin belgeselini yayınlıyor


NEW YORK, 22 Haziran 2011 - Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ve Birleşmiş Milletler Kız Çocuklarının Eğitimini Destekleme Girişimi (UNGEI) tarafından desteklenen ve gelişmekte olan ülkelerde yaşayan kız çocuklarının eğitime erişimde karşılaştıkları sorunları anlatan etkileyici ve dokunaklı belgesel ilk olarak 24 Haziran Cuma günü saat 7:00'de Link Tv'de yayınlanacak.

“Bir Kız Çocuğunun Eğitimi İçin” videosu http://www.viewchange.org/videos/to-educate-a-girl, adresinde yayında.

Dünya liderleri’nin 2015 yılına kadar tüm kız ve erkek çocuklarına eğitime eşit erişim hakkı verme sözünden 10 yıl sonra, film yapımcıları Frederick Rendina ve Oren Rudavsky yoksulluk ve çatışmalarla dolu birçok gelişmekte olan ülkede yaşayan kız çocukları için “Bir kız çocuğunun eğitime erişiminin bedeli nedir?” sorusunun cevabını bulmaya giriştiler.  

 “Bir Kız Çocuğunun Eğitimi İçin” adlı belgesel, üç kız kardeşinin okula gidebilmesi için tarlalarda çalışan Manisha adındaki Nepal’li bir kızın öyküsünü anlatıyor. Manisha’nın hikâyesi, okula devam edebilmeleri için çocuk yaşta evlilik ve yoksulluk gibi sorunlara karşı verdikleri mücadelede kendilerine destek olan, gençlere yönelik son derece popüler bir radyo programını dinleyen üç gencin öyküsü ile destekleniyor. Uganda’da, yoksul bir aileden gelen altı yaşındaki Mercy okuldaki ilk gününe hazırlanırken, savaş nedeniyle yetim kalan Sarah, okula devam edebilmek için büyük mücadele vermektedir.   

Filmin sonunda açıkça görülmektedir ki; Manisha ve Mercy’nin hikâyeleri, eğitime erişim fırsatı elde etmek, hem kendileri hem de aileleri için daha iyi bir gelecek kurmak amacıyla çok büyük mücadeleler veren -milyonlarca olmasa bile- yüzbinlerce kız çocuğunun anlatılmamış hikâyesi olarak da görülebilir.

“Bir Kız Çocuğunun Eğitimi İçin” belgeseli internet üzerinde ilk kez bugün bağımsız yayın kuruluşu Link TV tarafından yönetilen ViewChange.org sitesinde yayınlandı. Belgesel ayrıca Link TV tarafından ilk kez 24 Haziran 2011, Cuma günü yayınlanacak ve tekrarı 28 Haziran 2011, Salı günü DIRECT Channel ve Dish Network Channel’da yayınlanacak. (Daha ileri tarihlerdeki yayın programı için LinkTV.org sitesindeki Bir Kız Çocuğunun Eğitimi İçin sayfasına bakabilirsiniz.) 

Belgeselin müzikleri Zap Mama, Anthony Tidd, Black-Eyed Peas, the Roots, Baaba Maal ve Somi gibi dünyaca ünlü sanatçıların katkısıyla hazırlandı. 

Yapılan son tahminlere göre ilköğretim çağında olup da okula gidemeyen 67 milyon çocuğun yarısından fazlası kız çocuğudur. Gelişmekte olan ülkelerde bireyler arasındaki eşitliğin her alanda geliştirilmesi ve üretkenliğin arttırılması için temel faktörün kız çocuklarının eğitimi olduğu hususu giderek daha net bir biçimde görülmektedir.

Belgseelin giriş kısmında bir konuşma yapan Kraliçe Rania Al Abdullah; “Milyonlarca insanın yoksulluktan kurtulmasının yolu, AIDS gibi hastalıklarla başa çıkmanın sırrı, hep aynıdır: Kız çocuklarının eğitimi!” diyor.

“Bir Kız Çocuğunun Eğitimi İçin” videosu http://www.viewchange.org/videos/to-educate-a-girl, adresinde yayında.