Anasayfa > Basın Merkezi > 2011 > Temmuz > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (7/2011)

İspanya'ya Çalışma Ziyareti: Kültürlerarası Okul Öncesi Eğitimi!


Okul öncesi eğitimde toplum temelli modellerin incelenmesi amacıyla 20-24 Haziran 2011 tarihlerinde Millî Eğitim Bakanlığı'nın ilgili kurumları ve UNICEF ekibinin katılımıyla İspanya ve Portekiz'e çalışma ziyaretleri gerçekleştirildi. MEB Okul Öncesi Eğitimi Genel Müdürü Sayın Funda Kocabıyık, Projeler Koordinasyon Merkezi Başkanı Sayın Ünal Akyüz, UNICEF Türkiye Temsilci Yardımcısı Sayın Regina De Dominicis ve diğer heyet üyeleri, iki ülkedeki yetkililerle okul öncesi eğitimi ile ilgili gelişmeleri gözden geçirip, nitelikli okul öncesi eğitim hizmetlerine erişime yönelik planlamaları tartıştılar. Her iki ülkede de farklı modeller uygulayan okullara ziyaretler yapıldı.

Madrid’te okul öncesi eğitim ve ilköğretim hizmeti veren bir devlet okulunun müdürü olan Jose Manuel Laureiro, okulunda 34 milliyetten öğrenci olduğunu belirtti. 

Kültürlerin birbiriyle kaynaşarak birarada olmasını teşvik eden ve insan haklarını temel prensip olarak belirleyen okulda her öğrenciye, kendi kültüründen hareket ederek diğer kültürler öğretiliyor. 

Türk öğrencilerin de bulunduğu okulda tüm din ve kültür gruplarının bayramları kutlanıyor ve öğrencilerin yarısından çoğuna burs veriliyor.  İspanya’da bu modeli uygulayan okulun müdürü sayın Laureiro, “Biz farklılıkları sorun olarak değil zenginlik olarak görüyoruz.  Eğer farklı kültürlerle nasıl iletişim kuracağımızı bilmiyorsak sorun bizim bakış açımızdır.” dedi. 

Toplum Temelli Okul Öncesi Eğitim Kurumları

Okul Öncesi Eğitimin Güçlendirilmesi Projesinin ana bileşenlerinden birisi olan “Toplum temelli” kavramı Türkiye’de erken çocukluk eğitimi alanında neredeyse tamamen yeni bir kavramdır ve bazı sivil toplum kuruluşlarının çalışmaları dışında diğer kurumların uygulamaları varsa bile kamuoyunda bilinmemektedir.

Heyet, bu kapsamda, İspanya ve Portekiz’de yaygın olarak uygulanan toplum temelli okul öncesi eğitimi veren kurumları ziyaret etti.

 okul 

Photo by Didem Akan - Okul Müdürü Laureiro, MEB ve UNICEF heyeti ile