UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (8/2011)

Afrika Boynuzu'nda durum milyonlarca çocuk için daha da kötüleşiyor.


KENYA - UNICEF, Afrika Boynuzu'nda ağır kuraklıkla mücadele eden ülkeler için desteği arttırma çağrısında bulunurken, bu ülkelerde 2 milyon çocuğun şiddetli yoksulluk çektiğinin ve bu çocukların yarım milyonunun ise ölüm riskiyle karşı karşıya olduğunun altını çizdi.
Afrika Boynuzu'nda durum milyonlarca çocuk için daha da kötüleşiyor.
 

UNICEF İcra Direktörü Anthony Lake bölgede dört gün süren ziyaretinin ardından şöyle konuştu: 


" Şu anda, burada görmekte olduğumuz şey neredeyse bir faciadır- Somali'deki çatışmalar, akaryakıt ve yiyecek fiyatlarındaki yükselmeler, şiddetli kuraklık ve bir türlü yağmayan yağmur. Ve yeni bir hasadın olabilmesi için 4 ya da 5 aya daha ihtiyacımız var, hepimize büyük iş düşüyor." 

Lake, yardım bulmak ya da bir göçmen kampına ulaşabilmek için bile çok zayıf ya da çok fakir toplulukların varlığına dikkat çekerken, tanıştığı bir annenin yiyecek yetersizliğinden yeterince süt veremediğinden, çiğnediği besinlerle bebeğini doyurmaya çalıştığına tanık olduğunu anlattı. 

Bölgede, 11 milyona yakın insan tehdit altında yaşamakta. Her gün binlerce çocuk ve kadın Güney ve Merkez Somali'yi terk ediyor. Kriz ise, mültecilerin akın ettiği Kenya ve Etiyopya bölgesinde genişlemeye devam etmekte. Bu durum ise aynı zamanda bu iki ülkede bulunan ve hayatları yağmurlara bağlı olan çiftçileri ve kırsal bölge insanlarını da etkilemekte. 

Anthony Lake, Kuzey Kenya'da yer alan Turkana bölgesinde, krizin sessiz yüzüne tanık oldu. Kırsal alanda, tüm stokları on yıllık kuraklık neticesinde tükenmiş olan halkla buluştu. Turkana'nın bazı bölgelerinde beslenme yetersizliği oranı ise %37'ye fırlamış durumda. 

Lake, bölgedeki incelemeleri sırasında, su aramak için şafaktan gün ortasına kadar boş dere yataklarında yürüyen bir kadınla konuştu. Çocukların şanslılarsa günde sadece bir öğün bulabildiklerini ve bununla hayatta kalabildiklerini, annelerin ise besinsizlik nedeniyle bebeklerini doyuracak kadar süt üretemediklerini gözlemledi. Bu durumun Somali, Cibuti, Etiyopya ve Kenya'nın kurak ve yarı-kurak bölgelerinde sürekli tekrarlandığına dikkat çekti. Lake, " Asıl sorun, hayatların tehdit altında olmasından çok, hayatların nasıl tehdit altına girdiğidir." açıklamasında bulundu. 

Somali'de yüz binlerce çocuk ve aileleri yardım aramak için şimdiden kampların ya da komşu ülkerin yolunu tutmuş durumda. Lake, UNICEF'in bölgedeki yardımlarına dikkat çekti ve yıllardır gerekli mali desteğin sağlanamamasından muzdarip bu bölgenin, acil ihtiyaçlarını giderebilmek için ortaklarıyla sıkı çalışmaya devam edeceğini bildirdi. Ayrıca, uluslar arası camiayı ve özel bağışçıları, UNICEF, WFP, UNHCR ve diğer ortakları yardımda bulunmaya ve bölgedeki zor koşullar için çözüm üretmeye yardımcı olmaya çağırdı. 

Kuraklıktan etkilenen Afrika Boynuzu bölgesi için UNICEF, ortakları yardımıyla tedavi edici besinlerle akut yiyecek yetersizliğini gidermek, ilaç ve salgınları önlemek için aşı temin etmek, temiz su ihtiyacını çözebilmek için tulumbaların onarılması, su kuyularının açılması, suyun temizlenmesi ve taşınmasını sağlamak , ‘Kutuda Okul' setleri ve geçici öğrenme alanları sayesinde eğitimi desteklemek ve çocukları şiddet, taciz ve sömürüden korumak faaliyetlerini sürdürmektedir. Bu faaliyetlerin hızla gerçekleştirilmesi için UNICEF, 31 milyon dolarlık yardım talep etmektedir.

Daha fazla iletişim için:

Sema Hosta, UNICEF İletişim sorumlusu, 0312-4541010, shosta@unicef.org