Anasayfa > Basın Merkezi > 2011 > Eylül > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (9/2011)

Tenis yıldızı Serena Williams UNICEF'in en yeni İyi Niyet Elçisi


NEW YORK, 20 Eylül 2011 - UNICEF, bugün bir açıklama yaparak tenis şampiyonu Serena Williams'ın uluslararası İyi Niyet Elçisi olarak atandığını belirtti.

Williams, profesyonel teniste uzun sure yeri sarsılmayan, tüm zamanların en iyi sporcularındandır. Karşılaşmalardaki gücü ve ustalığıyla bilinen Williams aynı zamanda kortlar dışında insancıl faaliyetleri ve yardımlarıyla da tanınmaktadır.

UNICEF Genel Direktörü Anthony Lake bugün New York’ta yapılan 2’inci Yıllık Sosyal Yarar Zirvesi’nde yaptığı bir konuşmada Williams’a UNICEF ailesine hoş geldin derken şunları söyledi

“Serena Williams yalnızca dünya tenis şampiyonu değildir; o aynı zamanda çocuklar arasında da bir şampiyon, her çocuğa kaliteli eğitim sağlanması davasının kararlı bir savunucusudur. Serena’nın UNICEF’in en yeni İyi Niyet Elçisi olarak aramıza katılmasından büyük mutluluk duyuyoruz ve çocuklar için birlikte yürüteceğimiz çalışmalara umutla bakıyoruz.”

Williams’ın UNICEF’le ilk çalışması 2006 yılında, ülkenin en büyük sağlık kampanyası sırasında Gana’ya yaptığı ziyaretle gerçekleşmiştir. Williams bu ziyareti sırasında ölümcül çocuk hastalıklarına karşı çocukları aşılayan, sıtmaya karşı ücretsiz sivrisinek cibinlikleri dağıtan gönüllülerden oluşan sağlık ekiplerine katılmış, cibinliklerin nasıl kullanılacağını gösteren yerel yetkililerle birlikte çalışmıştır.

UNICEF İyi Niyet elçisi olarak yeni görevinde Williams, popülerliğini ve çocuklara olan ilgisini en güç durumdaki çocuklara kaliteli eğitim sağlanması çalışmalarına destek amacıyla kullanacaktır. Söz konusu çalışmalar “Afrika için Okullar” programı kapsamında yürütülmektedir ve bunu Afrika için Okullar kapsamındaki çeşitli girişimler izleyecektir.

Williams konuya ilişkin olarak şunları söyledi: “Çocukların, yaşamlarını anlamlı kılmak için bir şeyler yapma şansını hak ettiklerine inanıyorum. Kendileri, aileleri ve toplulukları için daha iyi bir gelecek kurmalarına yardım amacıyla UNICEF tarafından başlatılan kaliteli eğitim girişimlerine yardımcı olma kararlılığındayım.”

UNICEF’in yeni İyi Niyet Elçisi teniste en önde gelen isimlerdendir. Williams bugüne kadar 13 Grand Slam şampiyonluğu almış, 2000 ve 2008 Olimpiyatlarında altın madalya kazanmıştır.

Böylece Williams, aralarında Danny Kaye, Audrey Hepburn, Harry Belafonte, Mia Farrow, David Beckham, Orlando Bloom, Yuna Kim ve Shakira gibi ünlülerin de bulunduğu UNICEF elcileri arasına katılmıştır.


UNICEF hakkında 
UNICEF, erken dönemden ergenliğe kadar çocukların yaşayıp gelişmelerine yardım amacıyla 150’den fazla ülkede ve bölgede çalışmalar yürütmektedir. Gelişmekte olan ülkelere aşı temin edilmesinde dünyada en önde gelen kuruluş olan UNICEF çocuk sağlığı ve beslenmesini, temiz su ve sanitasyon çalışmalarını, kız erkek tüm çocukların kaliteli eğitim görmelerini ve çocukların şiddet, sömürü ve AİDS’ten korunmasına yönelik çalışmaları desteklemektedir. UNICEF çalışmalarını tümüyle kişilerin, iş çevrelerinin, vakıfların ve hükümetlerin gönüllü katkılarıyla finanse etmektedir. 
UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org

Afrika için Okullar hakkında

Afrika için Okullar, 2004 yılında UNICEF, Nelson Mandela Vakfı ve Peter Kramer Stiftung tarafından başlatılan bir ortak girişimdir. Amacı, Afrika’daki 11 ülkede yaşayan milyonlarca çocuğa kaliteli temel eğitim sağlamaktır. Afrika için Okullar girişiminin başarısı üzerine UNICEF bu modeli Asya’da da tekrarlayacaktır. Her iki girişimin de amacı, kız çocuklar, öksüz-yetimler, dezavantajlı etnik gruplara mensup olanlar, ücra yerlerde ve aşırı yoksulluk içinde olanlar dahil en marjinal kesimlere odaklanarak milyonlarca çocuğun kaliteli temel eğitime erişimini sağlamaktır.

Daha fazla bilgi için:

 Marissa Buckanoff, UNICEF New York, Tel: +1 212 326-7513, mbuckanoff@unicef.org

 Kate Donovan, UNICEF New York, Tel: +1 212 326-7452, kdonovan@unicef.org