Anasayfa > Basın Merkezi > 2011 > Ekim > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (10/2011)

"Temiz eller yaşam kurtarır" 2011 Küresel El Yıkama Günü tüm dünyada milyonlarca kişi tarafından kutlandı


NEW YORK - UNICEF dördüncü yıllık Küresel El Yıkama Günü'nü kutlamak üzere yarın tüm dünyada milyonlarca kişiyle buluşacak. Kutlamalar sırasında hastalıkları önlemenin etkili, basit ve ucuz bir yolu olarak ellerin sabunla yıkanmasının önemi vurgulanacak.

15 Ekim günü gerçekleştirilecek Küresel El Yıkama Günü dolayısıyla heyecan verici bir dizi etkinlik gerçekleştiriliyor. Öğretmenler, ana babalar, ünlü kişiler ve hükümet yetkilileri, ishal ve akut solunum yolu enfeksiyonları gibi yaşamı tehdit edici hastalıkları önleyici bu tedbir için milyonlarca kişiyi motive ediyor.

Afganistan’da 1.700 okuldan 1,7 milyon çocuk el yıkayacak; Eritre’de de 1.272 okuldan 326.809 çocuk aynı şeyi yapacak. Peru’da hükümet 10 Ekim’den başlamak üzere bir haftalık ulusal el yıkama haftası ilan etmiştir ve bu çerçevedeki etkinliklere 20.000 okulda 3,5 milyon öğrenci katılacaktır. Hindistan’ın Racastan eyaletinde 8 milyon, Pakistan’da da 1 milyon çocuk el yıkama etkinliklerinde yer alacaktır. Gerek bunlar gerekse diğer etkinliklerle 2010 yılındaki kutlamalar sayıca aşılacak gibi görünmektedir. Geçtiğimiz yıl bu gün dolayısıyla yapılan etkinliklere 70 ülkeden 200 milyon kişi ve 700 bin okul katılmıştı.

Bütün bu etkinlikler yaşam kurtarıcı bir mesajı yaymak için gerçekleştirilmektedir: temiz eller yaşam kurtarır. UNICEF’in tahminlerine göre ishal yüzünden her yıl 1,1 milyon çocuk ölmekte, zatürree bağlantılı hastalıklar ise gene her yıl 1,2 milyon çocuk ölümüne yol açmaktadır. Ellerin sabunla yıkanması, hastalığı tek başına herhangi bir aşıya göre daha doğrudan ve ucuza önleyebilmektedir.

Birtakım özel durumlarda – örneğin tuvaletten çıktıktan sonra veya gıda maddelerine dokunmadan önce—ellerin sabunla yıkanması, örneğin çocuklar arasında görülen ishal vakalarının yüzde 50’sini, solunum yolu enfeksiyonlarının ise yüzde 25’ini önleyebilecek basit ve hemen hiç maliyeti olmayan bir işlemdir.

UNICEF Hijyen ve Sanitasyon Baş Danışmanı Therese Dooley “sabunun gelişmekte olan ülkelerde bile yeterince bulunduğunu” belirttikten sonra şöyle demektedir: “Yoksul hanelerin büyük bir çoğunluğunun evlerinde sabunları vardır. Ne var ki sabun ağırlıklı olarak çamaşırda ve banyo yaparken kullanılmakta, sabunla nadiren el yıkanmaktadır.” Dooley, UNICEF’in sabunla el yıkamayı tüm ülkelerde toplumsal bir norm halinde yerleştirme amacında olduğunu sözlerine eklemiştir.

Tüm dünyada hükümetler bugün Küresel El Yıkama Günü’nü ulusal bir kutlama etkinliği olarak benimsemiştir. Amaçları, bunun yalnızca bir günle sınırlı kalmaması, sabunla el yıkamanın yıl boyunca sürekli özendirilmesidir. Örneğin 2010 yılında Bangladeş’te tüm okullar – 18 milyon çocuk-15 Ekim günü kitlesel el yıkama gösterilerine katılmıştır. Bu etkinlikler, Bangladeş hükümetinin Ulusal Hijyen Kampanyası’nın başlatılmasına yönelik bir platform olarak kullanılmıştır. Kampanyanın amacı, ülkede sabunun kullanılış biçimini değiştirmek, özellikle el yıkamada kullanılmasını yaygınlaştırmaktır.

Dooley konuya ilişkin şunları söylemiştir: “Bu yıl başka ülkelerin de Bangladeş örneğini izlemelerinden memnunuz. Biz yetişkinler sürekli olarak çocuklar kötü alışkanlıklar edinmesin diye çalışırız. Sabunla el yıkama ise, her çocuğun edinmesini arzu ettiğimiz iyi bir alışkanlıktır.”

Küresel El Yıkama Günü Hakkında: Küresel El Yıkama Günü 15 Ekim’de kutlanmaktadır. Sabunla El Yıkama Küresel Kamu-Özel Ortaklığı Küresel El Yıkama Günü’nü 2008 yılında başlatmıştır ve bu etkinlik tüm dünyada hükümetler, uluslararası kurumlar, sivil toplum kuruluşları, HDK’lar, özel şirketler ve kişilerce onay görmüştür. Bilgi için:www.globalhandwashingday.org

UNICEF hakkında: UNICEF, erken dönemden ergenliğe kadar çocukların yaşayıp gelişmelerine yardım amacıyla 150’den fazla ülkede ve bölgede çalışmalar yürütmektedir. Gelişmekte olan ülkelere aşı temin edilmesinde dünyada en önde gelen kuruluş olan UNICEF çocuk sağlığı ve beslenmesini, temiz su ve sanitasyon çalışmalarını, kız erkek tüm çocukların kaliteli eğitim görmelerini ve çocukların şiddet, sömürü ve AİDS’ten korunmasına yönelik çalışmaları desteklemektedir. UNICEF çalışmalarını tümüyle kişilerin, iş çevrelerinin, vakıfların ve hükümetlerin gönüllü katkılarıyla finanse etmektedir. UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org

Bizi Twitter ve Facebook’tan izleyin

Küresel ölçekteki mülakatlar veya etkinlikler dahil daha fazla bilgi için:

Rita Ann Wallace, UNICEF New York: 212-824-6586 (office), or 917-213-4034