Anasayfa > Basın Merkezi > 2011 > Kasım > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (11/2011)

UNICEF Van'daki Çocuklara Destek Oluyor!


UNICEF Van'ın Erciş ilçesinde meydana gelen depremde hayatını kaybeden, yaralanan kişilerin ailelerinin yaşadığı derin üzüntü ve ağır şoku paylaşıyor. UNICEF yardımlarını Türkiye Cumhuriyeti yetkililerinin yönledirmesine göre şekillendirmektedir. UNICEF'in öncelikleri; yeni okulları yapılana kadar çocukların eğitimlerine devam edebileceği çocuk dostu eğitim ortamları yaratılması ve başta çocuklar olmak üzere bölgede yaşayanlara psiko-sosyal yardım sağlamayı içermektedir.

UNICEF olarak biliyoruz ki çocukların yaşadıkları trajediden uzaklaşmaları ve normal hayatlarına dönebilmelerinin en kısa yolu “okula dönmeleridir”.

UNICEF Türkiye Ofisi Milli Eğitim Bakanlığı ile bölgedeki çocukların eğitim ihtiyaçlarını belirlemek için birlikte çalışmaktadır. Bu bağlamda depremde okulları zarar görmüş öğrencilerin eğitimlerine devam edebilmeleri için geçici sınıfların satın alımı ve bölgeye gönederilmesine başlanmıştır.

UNICEF ve Milli Eğitim Bakanlığı bölgedeki psiko sosyal destek programına duyulan ihtiyacı belirlemek amacıyla bir saha ziyareti gerçekleştirmiştir.

Verilerin değerlendirilmesi ve iş planının belirlenmesinin ardından Özel Eğitim ve Rehberlik Genel Müdürlüğü, UNICEF Türkiye Ofisi ve Türkiye Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği arasında Van’da verilecek destek hizmetlerine ilişkin bir protokol imzalanacaktır. UNICEF aynı zamanda  Psiko-Sosyal Hizmetler Birliği’ni desteklemekte ve farklı paydaşlar arası koordinasyonun sağlanması ve rehberlik öğretmenlerine psiko-sosyal destek alanında gerekli yardımların sağlanması için çalışmaktadır.

UNICEF, deprem sonrası çalışmalarında da Türkiye’ye destek olmaya hazırdır.