Anasayfa > Basın Merkezi > 2011 > Aralık > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (12/2011)

Kıvanç Tatlıtuğ UNICEF İyi Niyet Elçisi


22 Aralık 2011, İstanbul - Başarılı, genç oyuncu Kıvanç Tatlıtuğ, SALT Galata'da gerçekleşen basın toplantısı ile UNICEF Türkiye İyi Niyet Elçisi ilan edildi.

Toplantıda Kıvanç Tatlıtuğ ‘Bugün benim için gerçekten çok önemli bir gün. UNICEF tarafından bana çocuk haklarının sözcülüğünü yapma fırsatı verilmesinden dolayı büyük bir mutluluk ve onur duyuyorum. Annemle babamın bu sabah beni yolculayışını görmeliydiniz.’dedi

kıvanc tatlıtug

UNICEF’in çalışmalarında benim için en önemli şey dünyada din, dil, ırk ayrımı yapmadan tüm çocuklara yardım ediyor olması. Bu önemli görevin bana yüklediği sorumlulukla çocukların sağlığı, eğitimi ve korunması için elimden gelen her türlü çabayı göstereceğim.

UNICEF İyi Niyet Elçilerinden piyanist, Devlet Sanatçısı Gülsin Onay ve değerli yazar Ayşe Kulin de toplantıda Kıvanç Tatlıtuğ’un yanında yer aldı. Tatlıtuğ bugüne kadar görev yapmakta olan tüm İyi Niyet Elçilerinin çalışmalarını gıptayla izlediğini, Türkiye’nin çok değerli isimleriyle birlikte UNICEF ailesi içerisinde yer alacak olmanın kendisi için büyük bir onur olduğunu ekledi.

UNICEF Türkiye Milli Komitesi Başkanı Prof. Talât Halman esprili konuşmasında ‘Bu bizim için bir Kıvanç günü. Tatlıtuğ  yakışıklı ve başarılı olduğu kadar, nazik ve duyarlı bir insan.’ dedi. Halman konuşmasında ‘Kıvanç Tatlıtuğ ve UNICEF uzun yıllar Türk ve dünya çocukları için birlikte çok çalışacaklar.’ diye ekledi.

UNICEF Türkiye Temsilcisi Ayman Abulaban ise Tatlıtuğ’un Türkiye’de olduğu kadar memleketi Ürdün’de de çok sevildiğini, orada Muhanned olarak bilindiğini belirtti. Yaptığı her işle birlikte insanların aklına, kalbine ve evine giren sanatçılardan bir tanesi’ dedi. Tatlıtuğ’un gençlere çok iyi bir rol model olacağına inandığını ve İyi Niyet Elçisi olarak görev yapacak olmasından duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Videoyu izlemek iin buraya tıklayınız.

UNICEF dünyada "İyi Niyet Elçiliği" misyonunu başlatan ilk kuruluştur. 1954 yılında Danny Kaye ile başlayan UNICEF İyi Niyet Elçiliği Sir Peter Ustinov, Audrey Hepburn ile devam etti. Her biri kendi alanında üstün başarıları ve saygın kişilikleri ile öne çıkan ‘UNICEF İyi Niyet Elçileri”nin misyonu, çocukların haklarını korumak için yapılan çalışmalara destek vermektir. Günümüzde dünyaca ünlü sanatçılardan Roger Moore, Whoopi Goldberg, Jackie Chan, Susan Sarandon, Mia Farrow, Ricky Martin;  dünyaca ünlü sporculardan  Leo Messi, David Beckham, Serena Williams kendilerini UNICEF aracılığıyla çocuklara adamış ünlü isimlerden bazılarıdır.

UNICEF Türkiye İyi Niyet Elçileri: Türk Sinemasının Sultanı Türkân Şoray, değerli yazarımız Ayşe Kulin ülkemizin çok değerli sanatçılarından Devlet Sanatçısı Yıldız Kenter, tiyatro dünyamızın büyük değeri ve Türkiye’nin çeşitli kentlerinde kurduğu okullarda büyük yetenekler yetiştiren Müjdat Gezen,  ünlü piyanistimiz, Devlet Sanatçısı Gülsin Onay, saygın gazeteci ve TV yapımcısı Tayfun Talipoğlu, değerli milli basketbolcu İbrahim Kutluay ve Bilkent Senfoni Orkestrası UNICEF’in diğer Türkiye İyi Niyet Elçileri'dir.

Tatlıtuğ, UNICEF’in 5 Ocak 2012’de Hilton İstanbul’da gerçekleştireceği ‘Çocuklarla 60 Yıl’ balosuna UNICEF Türkiye İyi Niyet Elçileri Türkân Şoray, Yıldız Kenter, Müjdat Gezen, Ayşe Kulin, Tayfun Talipoğlu, İbrahim Kutluay ile birlikte ev sahipliği yapacak.

Tatlıtuğ'un UNICEF İyi Niyet Elçisi ilan edildiği Tören'in görüntülerini buradan izleyebilirisiniz.

UNICEF’in Türkiye’deki Çalışmaları

UNICEF 2011’de Türkiye’de 60. yılını bir dizi çalışma ile vurguladı ve 60. Yıl etkinlikleri 5 Ocak 2012’de Hilton İstanbul’da gerçekleşecek baloyla son bulacak.

UNICEF’in 2011-2012’de Türkiye’de odaklandığı çalışma alanlarından bazıları;

  • İlköğretimde Minimum Standartların sağlanması
  • Okul Öncesi Eğitiminin güçlendirilmesi
  • Telâfi Eğitimi - Yetiştirici Sınıf Öğretim Programının (YSÖP) desteklenmesi
  • Doğu Afrika’da kuraklıktan etkilenen çocuklara acil yardım
  • Van Depreminden etkilenen çocuklara acil yardım

UNICEF Türkiye Milli Komitesi'nin ülkemizde geçmişten günümüze imza attığı bazı önemli projeler arasında:

"Çocuk Yaşatma Seferberliği", "1985 Ulusal Aşı Kampanyası","Çocuk Dostu Hastaneler" Çocuk Hakları Sözleşmesinin",yurt çapında tanıtılması, Bağışıklama Kampanyalarına destek, 2000'li yılların başında ilköğretimin sekiz yıla çıkarılmasıyla yaygın ilköğretime destek, “Haydi Kızlar Okula” projesine katkı,  “Okul Ekliyoruz” ve “5 yaşında Anaokuluna” çalışmaları sıralanabilir. Ayrıca Milli Komite yurtiçi ve yurtdışı acil konulara da önemli destek vermektedir:

Bunların başlıcaları arasında kronolojik olarak Bosna-Hersek, Kosova, 1999 Marmara Depremi, daha sonra Güneydoğu Asya tsunamisi, Pakistan Depremi, Gazze’deki savaş, Haiti Depremi, Afrika Kuraklık krizi ve Van Depremi gelmektedir.