Anasayfa > Basın Merkezi > 2011 > Aralık > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (12/2011)

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan UNICEF'e "Okula Geri Dönüş" desteği için Teşekkür Belgesi


8 Aralık 2011, Ankara - Milli Eğitim Bakanlığı dün organize ettiği törenle Van depremi sonrasında çocukların okula geri dönüşü ile ilgili çalışan, hasar gören okulların/dersliklerin yenilenmesi ve inşaasına destek olan kişi ve kurumlara birlikte toplu bir protokol töreni düzenlendi.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer konuşmasında Van’daki derslik ihtiyacının 4 bine yakın olduğunu belirtti ve "Van ilini imar etmek için birçok hayırsever, kurum ve kuruluş ve şu anda burada bulunan uluslararası bir kurum olan UNICEF yaraları sarmak ve eğitim alanında bizimle birlikte çalışmak için söz vermişlerdir. Bu sözün peşinden giderek hep birlikte eyleme geçmek için bir protokolle ilk adımımızı atıyoruz. Bir anlamda Van'da yükselecek yeni, konforlu okullar, spor salonları, pansiyon ve yurtlar için ilk harcı burada atıyoruz." dedi

UNICEF yardımlarını Türkiye Cumhuriyeti yetkililerinin yönledirmesine göre şekillendirmektedir. UNICEF’in öncelikleri; yeni okulları yapılana kadar çocukların eğitimlerine devam edebileceği çocuk dostu eğitim ortamları yaratılması ve başta çocuklar olmak üzere bölgede yaşayanlara psiko-sosyal yardım sağlamayı içermektedir.

UNICEF adına “teşekkür belgesini” alan Temsilci Yardımcısı Regina De Dominicis konuşmasında “UNICEF adına bu belgeyi almaktan gurur duyuyorum, biliyoruz ki çocukların yaşadıkları trajediden uzaklaşmaları ve normal hayatlarına dönebilmelerinin en kısa yolu “okula dönmeleridir. İlk aşamada 40 derslik ile bu çalışmaya katkıda bulunduk ancak yeni görevlere hazırız” dedi.

plaket

UNICEF Türkiye Ofisi Milli Eğitim Bakanlığı ile bölgedeki çocukların eğitim ihtiyaçlarını belirlemek için birlikte çalışmaktadır. Bu bağlamda depremde okulları zarar görmüş öğrencilerin eğitimlerine devam edebilmeleri için geçici sınıfların satın alımı ve bölgeye gönderilmesine başlanmıştır. UNICEF’in bölgedeki diğer önemli bir çalışması ise ortakları ile birlikte depremden etkilenmiş olan çocuklar ve ailelerinin gerekli psiko sosyal desteği görebilmelerini sağlamkatır.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ve Van Valisi Münir Karaloğlu ile protokol imzalayan kişi, kurum ve organizasyonların arasında Bartın Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İzmir Ticaret Odası, Şişli Belediye Başkanlığı, Kulüpler Birliği, İstanbul Ticaret Odası, Ankara Ticaret Odası, Fatih Belediyesi, Milli Eğitim Vakfı (MEV), Garanti Bankası,  UNICEF gibi çeşitli kurumların yanı sıra rock müzik sanatçıları,  Acun Ilıcalı, Saadettin Saran, Muammer Ketenci gibi isimler de yer aldı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın organize ettiği Van’a yardım protokol töreninde “teşekkür belgesi” alan tek uluslararası kuruluş UNICEF’di.