Anasayfa > Basın Merkezi > 2011 > Aralık > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (12/2011)

BM MUKİM KOORDİNATÖRÜ'NÜN 1 ARALIK DÜNYA AIDS GÜNÜ MESAJI


1 Aralık, Ankara (BM Enformasyon Merkezi) - Birleşmiş Milletler Mukim Koordinatörü Shahid Najam uluslararası toplumun sıfır HIV, sıfır ayrımcılık ve sıfır AIDS kaynaklı ölüm hedeflerine ulaşmak için gerçek bir fırsata sahip olduğunu söyledi.

Shahid Najam 1 Aralık Dünya AIDS günü vesilesiyle yayınladığı mesajda şöyle dedi: "30 yıl önce AIDS korkutucu ve öldürücüydü ve hızla yayılıyordu. Bugün bu salgını tamamen durdurma fırsatına sahibiz. Bugünlere gelişimizin hikayesi, hükümetler, sağlık görevlileri, özel sektör ve hepsinin ötesinde kendi hayatlarında ve dünyada AIDS ile savaşanlar tarafından yazıldı."

Najam, geriye dönüp baktığımızda insanlığın AIDS ile savaşta farklı yapabileceği pek çok şey olduğunu anladığımızı ancak ileriye baktığımızda uluslararası toplumun son 30 yılda elde edilen başarıları daha da ilerletmek için yapacağı çok şey olduğunu da gördüğümüzü vurguladı. 

Ulusal ve uluslararası ortakların işbirliğinin çok olumlu sonuçlar verdiğine dikkat çeken Najam, "AIDS ile ilgili 30 yılı geride bırakırken, sonunda bu salgınla savaştan galip ayrılabiliriz diyebileceğimiz bir konumdayız" ifadelerini kullandı.

Ancak HIV'den kendisi ve başkalarını nasıl koruyabileceğini bilmeyenlerin hala olduğu uyarısında bulunan Najam, damgalanmak ve ayrımcılığın HIV ile yaşamak zorunda olan insanlar için hala bir sorun olduğuna dikkat çekti.  "Dünya AIDS Günü, HIV'in bir yere gitmediğini ve hala AIDS hakkında farkındalığı artırmaya, ön yargılarla savaşmaya ve eğitimi geliştirmeye hayati ihtiyaç olduğunu, toplum ve hükümetlere hatırlatmak açısından çok önemlidir" dedi.

Avrupa ve Orta Asya'nın en yüksek üçüncü nüfusuna sahip olan Türkiye'nin bölgede HIV görülme sıklığının en düşük olduğu ülkelerden biri olduğunu da söyleyen Najam, ancak HIV'ye yakalananların sayısının artmakta olduğuna dikkat çekti.

Najam, Türkiye özellikle HIV'in sık görüldüğü ülkelere yakın olduğu için ve bölgesindeki HIV'li kişi sayısı yüksek  ülkelerle insani alışverişi fazla olduğundan, HIV/AIDS konusunda Türkiye'de halen ciddi risk faktörlerinin olduğunu vurguladı.

Türkiye'de 2001 yılından bu yana BM HIV/AIDS Ortak Programı faaliyet gösteriyor  ve Ulusal AIDS Komisyonu, Sağlık Bakanlığı, sivil toplum, üniversiteler ve medya ile birlikte çalışıyor.

Najam yaynladığı mesajda, Birleşmiş Milletler'in önümüzdeki iki yılda yeni vaka sayısını düşürmek için HIV/AIDS'in önlenmesi, izlenmesi, değerlendirilmesi ve takip edilmesi konularında Türk Hükümetiyle olan ortaklıklarını geliştireceğini belirtti.  

BM Mukim Koordinatörü, uluslararası toplum AIDS'i tarih kitaplarına gömecekse, hemcinsleriyle cinsel ilişkiye giren erkekler, uyuşturucu kullanıcıları, seks ticareti gibi hassas konulara eğilinecek cesur adımlar atılması gerektiğini vurguladı.

Bugün, Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Birleşmiş Milletler HIV/AIDS Ortak Programı (UNAIDS) ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) tarafından ortak yayınlanan  "HIV/AIDS'e Küresel Cevap –Salgının Durumu ve Evrensel Ulaşıma Doğru Sağlık Sektöründe Gelişmeler – 2011 İlerleme Raporu" na dikkat çeken Najam,  HIV salgınının Sahra altı Afrika, Karayipler ve Güney ve Güney-Doğu Asya'nın da aralarında bulunduğu bölgelerde azalmasına karşın, Avrupa'da dikkat çekici bir ivmeyle arttığını vurguladı.

Najam aralarında Türkiye'nin de olduğu üye ülkeler tarafından sağlanan verilerin kullanıldığı söz konusu rapora atıfta bulunarak,  "Doğu Avrupa ve Orta Asya'da AIDS'e bağlı nedenlerle ölenlerin sayısı 2001 ila 2010 yılları arasında  7800'den 90 bin'e çıkarak yaklaşık 11 kat arttı. Diğer bölgelerin tersine AIDS'e bağlı ölümler bu ülkelerde artmaya devam ediyor" diye konuştu. 

BM Mukim Koordinatörü Najam bu yılın "Destek Verin - Gerçekleşmesini Sağlayın" (Be An Activist - Make it happen) şeklindeki Dünya AIDS Günü temasını hatırlatarak, "Önümüzde açık bir yol var akıllı yatırımlar yaparak, bilimsel ilerlemeler ve kanıtlardan yararlanarak ve insan haklarına saygı duyarak ilerleme sağlayabiliriz. İşte bu nedenle Birleşmiş Milletler dünya liderlerine AIDS çalışmalarına tam destek vermeleri için çağrıda bulunuyor" dedi.

Najam mesajına, yaş, cinsiyet, ırk veya konum ayrımı yapmadan tüm insanları bireysel ve toplu olarak HIV salgınını önlemek için bir katkıda bulunmaya çağırarak son verdi.