Anasayfa > Basın Merkezi > 2012 > Ocak > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (1/2012)

UNICEF ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü "Yeni Anayasa Çalışmasında Çocuk Görüşü Çalıştayı" düzenliyor


T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve UNICEF Türkiye Ülke Ofisi yeni Anayasa hazırlama sürecinin bir parçası olarak, 1-2 Şubat 2012 tarihlerinde "Yeni Anayasa Çalışmasında Çocuk Görüşü Çalıştayı" düzenliyor.

Türkiye’nin dört bir yanından Ankara’ya gelecek olan 161 çocuk temsilci iki gün sürecek çalıştayda, çocuk haklarıyla ilgili temel ilkeleri ve konuları yeni Anayasa hazırlığında dikkate alınmak üzere tartışarak öneriler hazırlayacak ve çalıştayın sonuç bildirgesini TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek’e sunacak.

Amaç, resmi bir danışma süreci ve ardından çocuklar tarafından Meclise sunulacak bir raporla yeni anayasa hazırlık sürecine çocukların ve gençlerin de katılımının sağlanmasıdır. Açılış ve gerekli bilgilendirmelerin ardından çocuklara Anayasa kavramı ve bunun önemi tanıtılacak, daha sonra 8-10 çalışma grubuna ayrılacak çocuklar konuyu tartışarak önerilerini derleyecektir. Bu çalıştay tartışmalarının sonucunun ve etkisinin azamiye çıkarılması açısından çocuk ve gençlerden oluşan bir moderatör grubu UNICEF tarafından bilgilendirilecek ve desteklenecektir.