Anasayfa > Basın Merkezi > 2012 > Mayıs > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (5/2012)

UNICEF Bölge Konferansı: Çocukların Refahı için Ailelerin Desteklenmesinde Toplum Hemşirelerinin Rolü: Ev Ziyaretlerinin Önemi


Çocukların Refahı için Ailelerin Desteklenmesinde Toplum Hemşirelerinin Rolü: Ev Ziyaretlerinin Önemi Bölge Konferansı 14-17 Mayıs 2012 tarihlerinde Türkiye'de gerçekleştirilecektir. Bu etkinlik, Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı ile UNICEF'in çocuk sağlığı ve gelişimi alanındaki güçlü işbirliğinin bir sonucudur.

Konferansın amaçları şöyle özetlenebilir: Orta Doğu Avrupa –Bağımsız Devletler Topluluğu bölgesindeki çok yönlü değişikliklerin ve reform çabalarının genel bir değerlendirmesinin yapılması; uluslararası ve bölgesel ölçekte elde biriken kanıtlardan dersler çıkarılması; bir sonraki kuşağın sağlığı, optimal gelişimi, korunması ve esenliğini sağlamaya yönelik aile destek sistemlerinin yönlendirilmesi için bundan sonra atılacak adımların belirlenmesi. 

UNICEF ve WHO tarafından da teyit edilen uluslar arası verilere göre, ev ziyareti programları özellikle güç durumdaki nüfus kesimlerinde fiziksel ve zihinsel sağlıkta, okul performansında ve ekonomik verimlilikte ilerlemeleri destekleyerek insanların yetişkinliğe geçiş dönemlerinde önemli bir rol oynayabilmektedir. UNICEF yaşamlarının ilk aylarında bebeklerin hayatta kalabilmelerini sağlamaya yönelik olarak, ailelerin toplumdaki sağlık ve sosyal hizmetlerle ilişkilerini kurmak üzere kendilerine kritik destek sağlayacak ve kapasitelerini geliştirecek ev ziyaretlerini desteklemektedir.

Sağlık Bakanlığı Bakan Danışmanı Dr. M. Rifat KÖSE konferansa yaptığı konuşmada: “Bugün bu toplantıda çocuk refahı ve sağlığı için ailelerin kendi ortamlarında desteklenmesi ve bu konuda hemşire ve ebelerin rolünü 14 katılımcı ülke ve UNICEF’in 8 ülkeden uzmanları ile birlikte değerlendirmekteyiz. Dünyaya gelen her bebeğin gelecek yıllar içinde doğuştan gelen potansiyelini kullanabilmesine, sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir birey olmasına bu konferansın da katkısının olacağına eminim. Bu konferansın sadece bizim ülkemizde değil, buraya katılan sizlerin ülkelerinde de çocuklara büyük katkı sağlayacağı inancıyla başarılar dilerim,” diyerek konferansın çocuklar için önemini vurguladı.

Konferans, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin çocuk sağlığı, gelişimi ve korunması alanındaki örnek uygulamalarını ve bilgilerini paylaşma yönündeki güçlü kararlılığının bir sonucu olarak Türkiye’de düzenlenmektedir.

UNICEF Türkiye Temsilcisi Dr. Ayman ABULABAN konuşmasında Türkiye’nin sağlık alanında son yıllarda kazandığı başarıları vurguladı: “ Bu önemli toplantının Türkiye’de yapılıyor olması bir rastlantı değildir. Türkiye’nin anne, bebek ve çocuk ölümlerini azaltmadaki dikkat çekici başarısı ve bu alandaki kazanımları tüm dünyada takdirle karşılanmaktadır. Bu konferansın sonuçlarını umutla bekliyorum; işbirliğimiz sürecek, çocukların sağlığı, gelişimi ve korunmasında en yüksek standartları sağlama çabalarında UNICEF ile Türkiye arasındaki işbirliğini güçlendirmede yeni adımlar atılacaktır.”

 

Daha fazla bilgi için: Sema Hosta, UNICEF İletişim Sorumlusu, (0312) 454 1000, shosta@unicef.org