Anasayfa > Basın Merkezi > 2012 > Haziran > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (6/2012)

UNICEF ve Unun Zenginleştirilmesi Girişimi Demir Eksikliği'nin Unun Zenginleştirilmesi Yoluyla Azaltılabileceğini Savunuyor


UNICEF ve Unun Zenginleştirilmesi Girişimi 12-15 Haziran 2012 tarihlerinde Ankara'da bir çalıştay düzenliyor. Çalıştayın amacı, mikronütriyen (vitamin ve mineral) yetersizlikleri ve bu sorunun çözümüne yönelik başta gıda zenginleştirmesi olmak üzere müdahaleler konusunda duyarlılık yaratmak, zenginleştirme programlarının etkilerine ilişkin deneyimleri paylaşmak ve zenginleştirme çabalarına destek sağlamaktır.
UNICEF ve Unun Zenginleştirilmesi Girişimi Demir Eksikliği?nin Unun Zenginleştirilmesi Yoluyla Azaltılabileceğini Savunuyor
 

Mikronütriyen malnütrisyonu UNICEF ODABDT (Orta ve Doğu Avrupa-Bağımsız Devletler Topluluğu) bölgesinde uzun süredir bir halk sağlığı sorunu olarak belirlenmiş bulunmaktadır. Verimliliği, çocukluk döneminde fiziksel ve zihinsel gelişmeyi ve gebelikle ilgili sonuçları etkileyen demir yetersizliğine bağlı anemi, gebe kadınlar ve 5 yaşından küçük çocuklar açısından bugün de önemli bir sağlık sorunudur. Ayrıca, ülke ölçeğinde yapılan beslenme araştırmalarından elde edilen bulguların da varlığını kanıtladığı folat yetersizliği, spina bifida gibi nöral tıp kusurları dâhil çeşitli doğum kusurlarına yol açmaktadır.

Toplantının amacı, vücut için gerekli vitamin ve minarellerin yetersizliği sorununun gıda zenginleştirmesi yoluyla ele alınması konusunda anlaşmaya varmak ve ODA-BDT bölgesinde bu yönde girişilen çabaların tanıtım ve savunusunu yapmaktır. Çalıştay bilim insanları, doktorlar, halk sağlığı uzmanları, akademisyenler, hükümet kuruluşları temsilcileri, STKlar, un sanayinden temsilciler ile Arnavutluk, Ermenistan, Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan, Kosova, Kırgızistan, Makedonya, Moldova ve Türkiye’den UNICEF görevlileri katılacaktır. 

ODA-BDT bölgesindeki UNICEF ülke ofisleri, etkililiği kanıtlanmış çeşitli müdahalelerle mikronütriyen malnütrisyonu sorunlarını ele almaya yönelik çalışmalara aktif biçimde destek vermektedir. Bu müdahaleler arasında diyet çeşitlendirmesi, gıdaların güçlendirilmesi ve zenginleştirilmesi de yer almaktadır.

Bugün gıda zenginleştirme programları dünyanın 68 ülkesinde zorunlu tutulmaktadır. Bu ülkeler nüfuslarına en azından demir ve/veya folik asit sağlamaktadır. Demir ve/veya folik asit takviyesi, “gizli açlık” olarak tanınan ve önemli bir halk sağlığı sorunu teşkil eden demir eksikliği ve demir eksikliğine bağlı anemiyi azaltan bir müdahaledir.

Bugün Türkiye’de gıda maddelerinin mikronütriyenlerle zenginleştirilmesi uygulaması zorunlu değildir ve bu işlemi yapan yalnızca birkaç özel firma vardır. Oysa çocuklar ve yetişkinler üzerindeki etkilerini düşünerek UNICEF unun zenginleştirilmesinin tüm ülkelerde zorunlu tutulmasını savunmaktadır. Sanayi alanında gelişkin bir deneyimi olan Türkiye, bölgesinde yalnızca zenginleştirme alanında değil genel olarak malnütrisyon sorununu ele alınmasında da öncülük edebilecek potansiyele sahiptir.

Daha fazla bilgi için: Sema Hosta, İletişim Sorumlusu, (0312)454 1000, shosta@unicef.org