Anasayfa > Basın Merkezi > 2012 > Temmuz > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (7/2012)

UNICEF SÜRÜP GİDEN ŞİDDETE KARŞIN SURİYE'DEKİ ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR


Şam/Amman, 21 Temmuz 2012: Bu hafta Suriye'de Şam'da ve ülkenin başka yerlerinde tırmanışa geçen çatışmalara karşın UNICEF binlerce çocuk ve kadına temel yardım malzemeleri ve hizmetleri ulaştırmaya devam ediyor. Ülkede süren şiddet, çok sayıda insanı evlerini terk ederek güvenli başka yerlere sığınmaya zorlamıştır. Yakınlarının yanlarına yerleşenlerin yanı sıra bu amaçla kullanılan okullara ve camilere sığınanlar da vardır. Yerel hayır kurumlarının çalışmalarının yanı sıra UNICEF tarafından sağlanan yardımların büyük bölümü de bu mekânlara yönlendirilmektedir.

Bugün, hijyen çantaları, bebek çantaları ve çocuklar için yiyecek paketlerinden (temel olarak yüksek proteinli bisküvi, peynir, reçel ve helva içermektedir) oluşan aile paketleri yerlerinden olan insanların barındıkları okullara gönderilmiştir. Bu yardımlar, 1200 ailenin ihtiyacını karşılayacak miktardadır. Başka iki yere daha ulaşma çabaları güvenlik durumu nedeniyle sonuç vermemiştir.

Çarşamba günü UNICEF, UNWRA ile eşgüdüm halinde Yarmuk Filistin mülteci kampında bulunan yerlerinden olmuş ailelere bir kamyon dolusu gıda dışı temel ihtiyaç malzemeleri ulaştırmayı başarmıştır. Bu kampın bulunduğu yöre özellikle ağır çatışmalara sahne olmaktadır. Ulaştırılan malzemeler arasında rekreasyon çantaları da bulunmaktadır.

UNICEF- Suriye Temsilci Yardımcısı Eric Durparie konuya ilişkin şunları söylemiştir: “Bu yardım malzemeleri UNWRA’nın tıbbi malzemeleri ile birlikte teslim edilmiştir ve oradaki insanlar için fazlasıyla makbule geçmiştir. Çevrede ağır bombardıman ve kişisel güvenlik riski açısından bakıldığında bu yardım operasyonunda görev alan sürücüler ve diğer ekip üyeleri her türlü övgüyü hak etmişlerdir.”

UNICEF Pazar günü Şam’ın farklı semtlerindeki 15 kadar okulda barınan yaklaşık 10.600 kişiye (çoğunlukla kadın ve çocuk) hijyen ve diğer malzemelerden oluşan tam “aile paketleri” ulaştırmayı planlamaktadır. Ciddi boyutlar taşıyan lojistik sorunlar çözüme bağlandığında yardımların miktarı da hızla artmış olacaktır.

Güvenlikle ilgili artan kaygılar dışında, lojistik sorunlar arasında en ciddisi, yakıt temininin giderek güçleşmesinden kaynaklanan ulaşım sorunudur. Bugün için UNICEF Dünya Gıda Programı, HDK ortakları veya özel sözleşmeli firmaların araçlarından yararlanmaktadır.

UNICEF Suriye Temsilcisi Yusuf Abdülcelil durumu şöyle değerlendirmektedir: “Durum belirsizliğini koruyor ve çalışanlarımızla ortaklarının güvenliği bir sorun olarak sürüyor. Ancak, son günlerde iyice tırmanan şiddet nedeniyle yerlerinden olan çocukların ve ailelerin ihtiyaçları, yiyecek olsun, su olsun, sanitasyon ve diğer temel malzemeler olsun çok ciddi boyutlardadır. Elimizde hangi imkân varsa, bunları seferber ederek bu ihtiyaçlara yanıt vermeye çalışıyoruz.”

Ocak 2012’den bu yana UNICEF ve Suriye’deki ortakları 145’bini aşkın çocuk dâhil olmak üzere 190 bin kişiye insani yardım ulaştırdı.

UNICEF insani yardım çalışmalarını Suriye Arap Kızılay’ı ve diğer ortaklarla işbirliği halinde yürütmektedir. UNICEF’in halen Suriye’de sahada çalışma yapan 25 ulusal ve 5 uluslar arası personeli bulunmaktadır.

Daha fazla bilgi için:

Simon Ingram, UNICEF Bölge Ofisi, Ürdün.singram@unicef.org; +962 79 590 4740

Sarah Crowe, UNICEF Sözcüsü, +1 212 326 7206, Mobil: +1 646 209 1590, scrowe@unicef.org

Patrick McCormick, UNICEF Sözcüsü, + 41 22 909 5713, Mobil + 41 79 303 0541, pmccormick@unicef.org

Sema Hosta, UNICEF Türkiye İletişim Sorumlusu, 0312 454 1000, shosta@unicef.org