Anasayfa > Basın Merkezi > 2015 > Nisan > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (4/2015)

UNICEF: Yemen'de giderek artan şiddet çocuklara büyük zarar veriyor


SANA’A/AMMAN, 6 Nisan 2015 – UNICEF bugün yaptığı açıklamada Yemen’in birçok bölgesinde giderek tırmanan şiddet yüzünden ölen, yaralanan, yerlerinden olan ve hastalıklara yakalanan çocuk sayısının da arttığını belirtti.

26 Mart’ta başlayan çatışmalarda bugüne kadar en az 74 çocuğun yaşamını yitirdiği ve 44 çocuğun yaralandığı biliniyor. Ancak bunlar düşük tutulmuş sayılardır. UNICEF, geçtiğimiz hafta daha da yoğunlaşan çatışmalarda yaşamını yitiren toplam çocuk sayısının bundan çok daha yüksek olduğu kanısındadır.
 
Ürdün’ün başkenti Amman’da bir açıklama yapan UNICEF Yemen Temsilcisi Julien Harneis şunları söylemiştir: “Bu çatışmalar yüzünden çocuklar ağır bir bedel ödüyor. Çocuklar ölüyor, yaralanıyor, evlerini terk etmek zorunda kalıyor; sağlıkları ve eğitimleri de tehdit altında. Çatışmanın tüm tarafları, uluslararası insani hukuk ilkeleri doğrultusunda bu çocukları özel olarak kollamalı ve korumalıdır.”

Tüm ülkede 100 bin kişi daha güvenli yerler bulmak üzere evlerini terk etmiş bulunuyor. Kimi hastaneler ve sağlık tesisleri saldırılara maruz kalırken donanımı zaten yetersiz olan hastaneler gelen yaralılara bakmakta güçlük çekiyor. Bugüne dek çeşitli saldırılar sonucunda en az üç sağlıkçıyla birlikte bir ambulans şoförü yaşamını yitirmiş bulunuyor. 
 
Durumun güvenlik açısından elverişli olduğu her yerde UNICEF ekipleri ortaklarıyla birlikte ailelere temiz içme suyu ve temel sağlık hizmetlerini ulaştırmak için çalışıyor. Kuruluş, Aden dâhil olmak üzere güneydeki üç kente su verilebilmesi için şebekelere yakıt sağlıyor. Bilindiği gibi bu kentlerdeki su şebekeleri bir biri ardına gelen saldırılarda zarar görmüştü.

Ülkenin güneyindeki diğer illerden suların sokaklarda biriktiği ve kanalizasyonların taştığı haberleri gelmektedir. Kimi yörelerde şu şebekelerinin çalışmaması yüzünden salgın hastalık riski artmaktadır.

Bu arada UNICEF aşı stoklarının korunabilmesi için jeneratörlere yakıt sağlamaktadır. UNICEF’in çeşitli kentlerde önceden bulundurduğu malzemeler kullanılmakta, küçük çocuklara tedavi edici yanı da olan besin maddeleri ve ishalli hastalıklara karşı basit ama etkili bir tedavi aracı olarak ağızdan tuz eriyikleri temin edilmektedir.

Çocukları ve aileleri patlamamış mühimmatın yaratabileceği tehlikelere karşı uyaran ve çatışmaların yol açtığı stresle nasıl baş edilebileceğini anlatan mesajlar ulusal medyada yayınlanmaktadır.

UNICEF’in Aden’de görev yapan doktoru Gamila Hibatullah’a göre “Şu an için durum son derece tehlikelidir; hastaneler dolup taşmaktadır ve ambulanslar bile kaçırılmaktadır.”
  
Sürüp giden çatışmalar, bölgenin en yoksul ülkelerinden biri olan Yemen’de çocuklar açısından zaten elverişsiz olan koşulları daha da ağırlaştırmaktadır. Ülkenin büyük bölümünde gıda güvenliği yoktur ve akut yetersiz beslenme küçük çocuklar arasında yaygındır.

UNICEF Hakkında
UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik işlere dönüştürüyoruz. Özel çabalarımız, nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararını gözeterek en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklara ulaşmaya yoğunlaştırıyoruz. UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.

Bizi Facebook ve Twitter’dan izleyin.
 
Daha fazla bilgi için:
Rajat Madhok, UNICEF Yemen, halen Amman’da, +962 79 827 0912, rmadhok@unicef.org  
Simon Ingram, UNICEF Bölge Ofisi, Amman +962 79 590 4740, singram@unicef.org
Najwa Mekki, UNICEF New York, +1917 209 1804, nmekki@unicef.org