Anasayfa > Basın Merkezi > 2015 > Nisan > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (4/2015)

ÇOCUKLARA YÖNELİK TIBBİ MALZEMELER SANA HAVAALANINDA BOŞALTILIYOR


Yemen’de şiddet sürüp giderken UNICEF’in havayoluyla ulaştırdığı ilk yardım malzemeleri ülkeye ulaştı 

SANA/AMMAN, 10 Nisan 2015– Yemen’de çocuklara ve ailelerine ağır bedeller ödettiren çatışmalar sürüp giderken UNICEF tarafından havayoluyla ulaştırılan ilk parti acil tıbbi ve diğer malzemeler şuanda Sana uluslararası havaalanında boşaltılmakta…
 
Ürdün’ün başkenti Amman’da bir açıklama yapan UNICEF Yemen Temsilcisi Julien Harneis şunları söyledi: “Ülkede insani durum giderek kötüleşiyor; su, temel sanitasyon ve kritik sağlık hizmetlerine erişim giderek güçleşiyor. Bugün Yemen’e ulaştırabildiğimiz yardım malzemeleri çocuklar ve aileleri açısından ölümden yaşama doğru bir farklılık yaratabilir. Ancak, bunların yeterli olmadığını biliyoruz ve gene havayoluyla yeni yardımlar ulaştırmayı planlıyoruz.”
 
Ülkeye henüz yeni ulaşan, tıbbi donanım ve temiz sudan oluşan 16 tonluk yardım malzemesi, masum yaşamları kurtarmak üzere sahada çalışmalar yapan kuruluşlara aktarılacak.
 
UNICEF’in Danimarka’da bulunan Tedarik Merkezi’nden yola çıkarılan 80 bin kişiye yetecek antibiyotikler, yara bantları, şırıngalar, damaryolu setleri ve diğer tıbbi malzemeler ile birlikte 20 bin çocuğa yetecek beslenme takviyeleri ve su depolama malzemeleri Cibuti yoluyla ülkeye ulaştırıldı.
 
Binlerce aile kendilerine daha güvenli yerler bulmak için evlerini terk ederken ellerindeki araç ve malzemeler yetersiz kalan hastaneler çok sayıda yaralı ve hastaya tedavi sunabilmek için büyük bir basınç altında çaba sergiliyor. Bu arada UNICEF su ve sanitasyon sistemlerinin çökmesi sonucunda daha da artan salgın hastalık tehlikesine karşı uyarıda bulundu.

Yemen’de sahada bulunan UNICEF ekipleri güvenlik koşulları elverdiği ölçüde ortaklarıyla birlikte ailelere temel hizmetleri ulaştırmaya çalışıyor. Aşılamalar, içme suyu temini ve çocukların ve yetişkinlerin patlamamış mühimmatın oluşturabileceği tehlikelere karşı uyaran mesajların ulusal medyada yayınlanması, halen gerçekleştirilmekte olan olan çalışmalar arasında.


###

UNICEF Hakkında
UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik işlere dönüştürüyoruz. Özel çabalarımız, nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararını gözeterek en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklara ulaşmaya yoğunlaştırıyoruz. UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.

Bizi Facebook ve Twitter’dan izleyin.
 
Daha fazla bilgi için:
Rajat Madhok, UNICEF Yemen currently in Amman, +962 79 827 0912, rmadhok@unicef.org  
Simon Ingram, UNICEF Regional Office in Amman, +962 79 590 4740, singram@unicef.org
Chris Tidey, UNICEF New York, +1917 909 9542, ctidey@unicef.org