Anasayfa > Basın Merkezi > 2015 > Nisan > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (4/2015)

NEPAL'DA MEYDANA GELEN DEPREMİN ARDINDAN YAKLAŞIK 1 MİLYON ÇOCUĞUN ACİL İNSANİ YARDIMA İHTİYACI VAR


KATMANDU, Nepal / NEW YORK, 27 Nisan 2015 – UNICEF, Cumartesi günü Nepal'de meydana gelen depremden etkilenen bölgelerde en az 940.000 çocuğun acil insani yardıma ihtiyacı olduğunu belirtiyor. 25 Nisan'da yaşanan 7.9 büyüklüğündeki deprem ve sonrasında gelen yaklaşık 60 artçı şok nedeniyle ülkenin birçok kentinde büyük çaplı yıkımlar meydana gelirken 2.000'den fazla kişi hayatını kaybetti ve çok sayıda bina yıkıldı.

Nepal'da bulunan UNICEF çalışanları su ve gıda stoklarının tükenmeye başladığını, elektriklerin kesildiğini ve cep telefonu şebekelerinin çalışmadığını bildiriyor. Yüz binlerce insan, devam etmekte olan sarsıntılardan endişe duyarak geceyi dışarıda geçirmek zorunda kaldı. Ayrıca şiddetli yağmurun mevcut koşulları daha da zorlaştığı belirtilmektedir. Yaşanan bu krizden özellikle çocuklar etkilenmektedir. Temiz içme suyu ve temizlik imkânlarına erişimin sınırlı olması sebebiyle sudan kaynaklanan hastalıklar çocuklar için büyük tehdit oluştururken diğer yandan da bazı çocukların ailelerinden ayrı düşmüş olması ihtimali de söz konusu.

 UNICEF; özellikle su, hijyen, beslenme, eğitim ve çocuk koruma hususlarına ağırlık vererek depremden etkilenen çocukların acil insani yardım ihtiyaçlarını karşılamak için gerekli ekip ve acil durum malzemelerini seferber etmektedir. UNICEF, ülkede hâlihazırda mevcut olarak bulundurduğu kaynakları kullanarak insanların toplu olarak yaşadığı noktalara su deposu ulaştırılması ve oral rehidratasyon tuzu ile çinko takviyesi sağlanması konularında da yardım sağlamakta ve deprem sahasında görev yapan sağlık birimleri için çadır tedarik etmektedir.

UNICEF; ayrıca Katmandu'ya tıbbi malzeme, çadır ve battaniyeden oluşan toplam 120 tonluk insani yardım malzemesi taşıyacak olan 2 tane kargo uçağı hazırlamaktadır.

 Basın için hazırlanan fotoğraflara ulaşmak için linke tıklayınız: http://uni.cf/1HH6SbO

########

UNICEF Hakkında
UNICEF, yaptığı her çalışmada tüm çocukların haklarını ve esenliğini gözetmektedir. UNICEF olarak paydaşlarımızla birlikte bu taahhüdümüzü hayata geçirmek için 190 ülkede ve bölgede çalışmalar yürütüyoruz. Nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararına işler yapmak üzere, çabalarımızı en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklar üzerinde yoğunlaştırıyoruz. UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için www.unicef.orgadresini ziyaret ediniz.

Bizi Twitter ve facebook’tan takip edin.

Daha fazla bilgi için:
Rupa Joshi, UNICEF Nepal, rjoshi@unicef.org  
Chris Tidey, +1 917 909 9542ctidey@unicef.org
Rose Foley, UNICEF New York, +1917 340 2582rfoley@unicef.org