Anasayfa > Basın Merkezi > 2015 > Mayıs > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (5/2015)

UNICEF Genel Direktörü Anthony Lake'in Yemen'deki duruma ilişkin açıklaması


Çocukların ifadeleri dahil Yemen’den fotoğraflar ve broll indirmek için: http://uni.cf/1CggcN0

New York, 24 Mayıs 2015 – “Göründüğü kadarıyla gün geçtikçe daha fazla bedel ödeniyor. Yemen’de giderek tırmanan çatışmalarda iki çocuğun daha öldüğüne ve altı çocuğun yaralandığına ilişkin haberler çocukları korumak için hemen müdahale edilmesinin, yaşamları ve gelecekleri karartan düşmanlıklara son verilmesinin ne kadar gerekli olduğunu ortaya koyuyor. 
 
“Çatışmaların şiddetlendiği Mart ayından bu yana 135 çocuk ölürken 260 çocuk yaralandı. Ölümlerin hemen hemen üçte biri, çatışmaların son birkaç gün içinde şiddetini daha da artırdığı kıyı kenti Aden’de meydana geldi.
 
“Bu ölümlerin her biri kişisel bir trajedi, Yemen’de yaşanan acıların bir hatırlatıcısıdır. Aynı zamanda şiddetin doğasını da açık biçimde ortaya koymaktadır: Şiddet her zaman en güç durumdaki kesimlere, en başta da çocuklara yıkım getirir.
 
“Çatışmanın son kurbanları, Yemen’de on yıllardır ayrımcılığa ve dışlanmaya maruz kalan Muhamaşin topluluğundan kişilerdir. Burada yaşayanlar şimdi evlerini terk etmektedir.
  
“Yemen’deki şiddette bedel ödeyenler çocuklar olmamalıdır. Uluslararası insani hukuk çerçevesinde çatışmanın tüm tarafları çocukları zarardan korumakla yükümlüdür. En azından, yaralılara, hastalara, güç durumda olanlara ve şiddetten etkilenenlere yaşam kurtarıcı yardım malzemelerinin ulaştırılabilmesi için çatışmalara ara verilmelidir.
 
“Gelgelelim, Yemen’deki çocuklar ancak çatışmaların tam anlamda son bulmasıyla gerçekten korunabilirler. Çocuklar, Yemen’in geleceğidir.”
 
###
 
UNICEF Hakkında
UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik işlere dönüştürüyoruz. Özel çabalarımız, nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararını gözeterek en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklara ulaşmaya yoğunlaştırıyoruz. UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.
Bizi Twitterve Facebook’tan izleyin.
 
Daha fazla bilgi için:
Rajat Madhok, UNICEF Yemen, +962 79 827 0912, rmadhok@unicef.org
Juliette Touma, UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Ofisi, +962 79 867 4628, jtouma@unicef.org
Najwa Mekki, UNICEF New York, +917 209 1804, nmekki@unicef.org