Anasayfa > Basın Merkezi > 2015 > Haziran > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (6/2015)

UNICEF Yemen Temsilcisi Julien Harness'in Açıklaması


SANA’A, 16 Haziran 2015 –  "Geçtiğimiz 10 haftada Yemen’deki çatışmalarda ölen çocuk sayısı, 2014* yılında öldürülen toplam çocuk sayısının dört katına çıktı.” Yemen’de 26 Mart 2015’te başlayan şiddet olaylarının tırmanması nedeniyle 279’dan fazla çocuk hayatını kaybetti, 402 çocuk yaralandı. Geçen yıl yayınlanan raporlarda ise, ölen toplam çocuk sayısı 74, yaralanan çocuk sayısı ise 244 olarak yer almıştı.    
“Çocukların silah altına alınma ve çatışmalarda kullanılma oranları da ciddi ölçüde artış gösterdi. Yemen’deki çocuklar, silahlı gruplar tarafından özellikle kontrol noktalarında ve silahların taşınması işinde kullanılıyorlar. 2014 yılında 156 çocuğun silahlı gruplar tarafından silah altına alındığı ve kullanıldığı doğrulanmıştı. 2015’in daha ilk yarısında ise bu rakam iki kattan fazla artış göstererek 318’e çıktı.”  
 
“Çocuklar hâlâ ölüyor, sakat kalıyor veya savaşmaları için silah altına alınıyor. Güvenli bir şekilde okullarda eğitimlerine devam etmeleri gerekirken cephelerde mermilerden kaçmaya çalışıyorlar. Bu çocuklar, Yemen’in geleceğidir; her koşulda kötülüklerden uzak tutulmaları ve korunmaları gerekir.”   

UNICEF, muhtaç durumdaki Yemenlilere insani yardımların ulaştırılabilmesinin önemini vurgulayan BM Genel Sekreterinin, kutsal Ramazan ayı boyunca ateşkes yapılmasına yönelik çağrısını memnuniyetle karşılamıştır.
 
“Yemen’deki şiddet olayları milyonlarca çocuğun hayatını mahvetmekle kalmamış, gelecekleri açısından korkutucu ve uzun süreli sonuçlar da yaratmıştır. UNICEF, tüm taraflara ve bu taraflar üzerinde etkisi olan herkese, çatışmalara bir an önce ve nihai olarak son verilmesi gerektiğinin altını bir kez daha çizmektedir.”   

* BM Genel Sekreteri’nin çocuklar ve silahlı çatışmalara ilişkin raporu kısa süre önce yayımlanmıştır. Raporda 2014’te çocukların maruz kaldığı ağır hak ihlallerine dair bilgilere de yer verilmektedir.
 
UNICEF hakkında
 
UNICEF, yaptığı her çalışmada tüm çocukların haklarını ve esenliğini gözetmektedir. UNICEF olarak paydaşlarımızla birlikte bu taahhüdümüzü hayata geçirmek için 190 ülkede ve bölgede çalışmalar yürütüyoruz. Nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararına işler yapmak üzere, çabalarımızı özel olarak en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklar üzerinde yoğunlaştırıyoruz. UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için www.unicef.orgadresini ziyaret ediniz.

 Daha fazla bilgi için: 
 
·  RajatMadhok, UNICEF Yemen Temsilciliği, Tel: +962 79 827 0912,rmadhok@unicef.org 
·  Juliette Touma, UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Temsilciliği, Tel: +962 79 867 4628, jtouma@unicef.org