Anasayfa > Basın Merkezi > 2015 > Haziran > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (6/2015)

UNICEF Genel Direktörü Anthony Lake'in Güney Sudan'da çocuklara yönelik vahşet hakkındaki açıklaması


NEW YORK, 17 Haziran 2015– “Güney Sudan’da çocuklara yönelik şiddet, vahşet boyutuna ulaştı.”
“Bölgede çocuklara uygulanan şiddetin ayrıntıları, tarif edilemeyecek kadar korkunç bir düzeyde olsa da bunları konuşmamız gerek.” 
 
“Mart ayında, sadece üç haftada Unity eyaletinde öldürülen çocuk sayısı 129’u buldu. Hayatta kalmayı başaranlar, erkek çocukların hadım edildiğini ve kan kaybından ölmeye bırakıldığını söylüyor. Daha 8 yaşındaki kız çocukları bile toplu tecavüze uğramış ve öldürülmüş... Saldırganlar, boğazlarını kesmeden önce çocukları birbirine bağlamış....Diğerleri yanan binalara atılmış.”
 
“İki taraf da çocukları hızla silah altına almaya devam ediyor. Silah altına alınan çocuk sayısı da kaygı verici bir düzeyde ve tahminlere göre 13.000 çocuk kendileriyle ilgisi olmayan bir çatışmaya katılmaya zorlanmış durumda. Çatışmanın bu çocuklar üzerinde yarattığı psikolojik ve fiziksel etkileri bir düşünün… Bu çocuklar sadece şiddete maruz kalmıyor, aynı zamanda başkalarına da şiddet uygulamak zorunda bırakılıyor.” 
 
“İnsanlık namına ve ahlaken masumlara yönelik bu şiddet son bulmalı.” 
 
###
 
UNICEF Hakkında
 
UNICEF, yaptığı her çalışmada tüm çocukların haklarını ve esenliğini gözetmektedir. UNICEF olarak paydaşlarımızla birlikte bu taahhüdümüzü hayata geçirmek için 190 ülkede ve bölgede çalışmalar yürütüyoruz. Nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararına işler yapmak üzere, çabalarımızı özel olarak en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklar üzerinde yoğunlaştırıyoruz. UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için www.unicef.orgadresini ziyaret ediniz.

 
Güney Sudan ile ilgili multimedya içeriğini şu adresten indirebilirsiniz: http://uni.cf/1t53fGx
 
Bizi Twitter ve Facebook’ta takip edin.
 
Daha fazla bilgi için: 
  
Chris Tidey, UNICEF New York, +1 917 909 9542ctidey@unicef.org