Anasayfa > Basın Merkezi > 2015 > Temmuz > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (7/2015)

UNICEF'in 'U-Report' sosyal platformu 1 milyon aktif kullanıcıya ulaştı


NEW YORK, 16 Temmuz 2015 – UNICEF’in gelişmekte olan ülkelerde yaşayan gençlerin sesini ve görüşlerini daha güçlü biçimde yansıtan metin-mesaj temelli büyük yeniliği 'U-Report' 1 milyon aktif kullanıcıya ulaştı. 

UNICEF Genel Direktörü Anthony Lake’in konuya ilişkin görüşü şöyle:  “U-Report, genç Ugandalıların yaşamlarını ve geleceklerini etkileyen konulara sahip çıkmalarına yardım amaçlı yerel bir yenilik olarak başlamıştı. Bugün ise çoğu Afrika’dan olmak üzere 15 ülkeden U-reportcular görüşlerini dile getirmek, liderleriyle bağlantı kurmak ve topluluklarındaki koşulların değişmesini sağlamak için bu olanaktan her gün yararlanıyor.”   

U-Reportcu olabilmek için ellerinde en basitinden de olsa cep telefonu olanlar “join” (katıl) sözcüğünü ücretsiz bir kısa koda giriyorlar. Hemen ardından, edinmek istedikleri iş becerilerinden salgınlarla mücadelede en iyi yolun ne olduğuna kadar her konuda görüşlerini başkalarıyla paylaşabiliyorlar. Bu bilgiler hemen haritalanmakta ve analiz edilmekte, gençlerin yaşadıkları dünyayı nasıl gördüklerine ve neye en fazla önem verdiklerine ilişkin çok değerli bilgiler anında elde edilmektedir. Sonuçta, bir araya getirilen bu görüşler kalkınma ortakları tarafından hükümetler nezdindeki tanıtım-savunu çalışmalarında kullanılmakta, hatta seçilmiş liderlerle paylaşılmaktadır. 

Örneğin Uganda Parlamentosu’nun her üyesi, kendi seçim bölgelerindeki gençlerin temel konulara ilişkin ne dediklerini izlemek ve bunlara bir yanıt vermek üzere U-Report’a katılmıştır. Kimi liderler bu platformu aşılama ve sağlık alanındaki diğer kampanyaları güçlendirmek için kullanmıştır. 

Platformun, UNICEF görevlilerinin sağlık çalışanlarının kolaylıkla ulaşamadığı ücra yörelerde yaşayan ailelerle Ebola, çocuk felci ve yeni doğan bakımı gibi alanlarda kritik bilgileri paylaşmasına yardım ettiği ülkelerden Nijerya’daki UNICEF temsilcisi Jean Gough’un sözleriyle, “U-Report, gençleri seferber etmede, toplulukları güçlendirmede ve hükümetleri daha hesap verebilir kılmada baştan sona yeni bir modeldir.”

Giderek daha fazla sayıda ülkede daha fazla genç her ay U-Report’a katılmaktadır ve UNICEF de dünyadaki en dezavantajlı ve güç durumdaki topluluklara ulaşabilmek için bu modelin ve diğer yeniliklerin kapsamını genişletmektedir.

#####

Daha fazla bilgi için:

Dana Zucker, UNICEF Innovations, +1 973 462 3855, dzucker@unicef.org
Najwa Mekki, UNICEF New York, +1 917 209 1804, nmekki@unicef.org
 
UNICEF Hakkında

UNICEFher çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik işlere dönüştürüyoruz. Özel çabalarımız, nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararını gözeterek en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklara ulaşmaya yoğunlaştırıyoruz. UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org. Bizi Twitterve Facebook’tan izleyin.
 
UNICEF Yenilik  dünyanın çeşitli bölgelerinden kişilerin oluşturduğu disiplinler arası bir ekiptir ve bu ekip UNICEF’in çalışmalarını güçlendirecek teknolojileri ve pratikleri belirlemekte, bunları prototip hale getirmekte ve ölçeğini genişletmektedir. Amaç, tüm dünyada çocukların yaşamlarını iyileştirecek yenilikler geliştirmek ve bunları yaygınlaştırmaktır. UNICEF’in yenilikler alanındaki çalışmalarıyla ilgili daha fazla bilgi için: www.unicef.org/innovationve www.unicefstories.org. Bizi Twitter’dan izleyin..