Anasayfa > Basın Merkezi > 2015 > Temmuz > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (7/2015)

UNICEF Genel Direktörü Anthony Lake'in çatışmalardaki çocuklara yönelik şiddet hakkındaki açıklaması


NEW YORK, 24 Temmuz 2015– “Bugün dünyada milyonlarca çocuk; yetişkinlerin çıkardığı savaşların ortasında kalıyor, kasıtlı olarak öldürülüyor, yaralanıyor, tecavüze uğruyor ve kaçırılıyor. Okulları ve evleri yıkılıyor. Çocuklar gıda, su ve sağlık hizmetlerinden mahrum bırakılıyor. On binlerce çocuk, askeri kuvvetlere ve silahlı gruplara katılmaya zorlanıyor.” 
“10 yıl önce BM Güvenlik Konseyi, çatışmalardan etkilenen çocukları daha iyi korumayı amaçlayan 1612 sayılı Kararı onayladı. Günümüzde, savaşın hüküm sürdüğü ülkelerdeki çocukları korumak için muazzam bir çaba gösteriliyor. Geçtiğimiz yıl tüm dünyada 10.000’i aşkın çocuk, silahlı kuvvetler ve gruplar tarafından salıverildi ve topluluklarına geri dönerken destek aldı.”

“Öte yandan, çatışmalarda yer alan çocuklara yönelik şiddet daha da kötü bir hal almaktadır.”

“Irak, Nijerya ve Suriye’den gelen raporlara göre yetişkinler, çocukları aşırı şiddet içeren eylemlerde de kullanmaktadır. Çocuklar infazları izlemek ve bunlara katılmak zorunda bırakılmaktadır. Şiddetin normal bir şey olduğuna inandırılmaktadırlar. Çocukların taze ve kolay etkilenen zihinleri, çocuk olmanın kutsallığına hiçbir saygı gösterilmeden korkunç bir vahşete tanık edilmektedir.”

“Çatışmalarda öldürülen veya öldüren ya da savaşın acımasızlığına şahit olan her çocuk, bir kurbandır.  Bu çocuklar, kendilerinin çıkarmadığı bir çatışmanın bedelini ödemek zorunda kalan masumlardır.”

“Bu mağduriyet devam ettiği, vahşeti sonlandırmak adına daha çok şey yapılmadığı ve sorumlulardan hesap sorulmadığı için büyük bir öfke duymalıyız.”

###

UNICEF Hakkında
 
UNICEF, yaptığı her çalışmada tüm çocukların haklarını ve esenliğini gözetmektedir. UNICEF olarak paydaşlarımızla birlikte bu taahhüdümüzü hayata geçirmek için 190 ülkede ve bölgede çalışmalar yürütüyoruz. Nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararına işler yapmak üzere, çabalarımızı özel olarak en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklar üzerinde yoğunlaştırıyoruz.
 
Bizi Twitter ve Facebook’ta takip edin.
 
Daha fazla bilgi için: 
  
Najwa Mekki, UNICEF New York, nmekki@unicef.org, +1 917 209 1804
Melanie Sharpe, UNICEF New York msharpe@unicef.org+1 917-251-7670