Anasayfa > Basın Merkezi > 2015 > Eylül > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (9/2015)

Avrupa'da sığınma arayışında eski Yugoslav Cumhuriyeti Makedonya topraklarından geçen kadın ve çocuk sayısı üç ayda üç katına çıktı


CENEVRE/ÜSKÜP, 2 Eylül 2015– UNICEF tarafından dün yapılan açıklamaya göre,  geldikleri ülkelerdeki şiddetten kaçarak Avrupa’da sığınma arayan ve bu amaçla eski Yugoslav Cumhuriyeti Makedonya topraklarından geçen kadın ve çocuk sayısı son üç ay içinde üç kat arttı. 

Her gün tahminen 3.000 kişi eski Yugoslav Cumhuriyeti Makedonya’dan geçiş yapmaktadır. Bu göçmenler arasında çocukların oranı Haziran’da yüzde on iken bugün üçte bire çıkmıştır. Kadınların da yaklaşık yüzde 12’si hamiledir.
 
Eski Yugoslav Cumhuriyeti Makedonya İçişleri Bakanlığı tarafından verilen rakamlara göre gelenlerin yüzde 80’i Suriye’den, yüzde 5’i Afganistan’dan, yüzde 5’i de Irak’tandır.
 
Haziran 2015’ten bu yana Yunanistan’dan gelip sınırdaki Gevgili Kabul Merkezi’nde kayıt altına alınan kişi sayısı 52 bini aşmıştır. Bir bu kadar kişinin de kayıt olmaksızın ülkeden geçiş yaptığı tahmin edilmektedir.
 
Ailelerden çoğu çocuklarıyla birlikte aşırı sıcaklarda aylardır yollardadır; bu insanların üzerlerinde neredeyse giysileri ve ayakkabılarından başka hiçbir şeyleri yoktur. Fiziksel olarak tükenmişlerdir ve acilen dinlenecek yerlere ihtiyaçları vardır. Çoğu sıvı kaybı, deride kabarma, nezle, ishal ve güneş yanığı gibi sorunlarla karşı karşıyadır.
 
Hükümetin ve UNHCR dâhil sahadaki ortakların ellerinden geleni yapmalarına rağmen bu insanların hala daha fazla suya, sanitasyon ve hijyen imkânlarına daha fazla erişime ihtiyacı vardır. Aralarından pek çoğu ciddi bunalım geçirmektedir ve kimilerinin tıbbi yardıma ihtiyacı vardır.
 
UNICEF Üsküp’e su torbaları ve 72 metre karelik iki çadır sevk etmektedir. 30.000 litrelik su torbaları ile ancak şişe suyu kullanabilen merkezden geçiş yapanlara temiz su temin etmiş olacaktır. Yıkama-yıkanma tesisleri henüz yapılmadığından bu suyun bu tür işler için kullanılması da mümkündür. Çadırlar ise çocuk dostu mekânlar oluşturulmasında kullanılacaktır; sağlanan mekân aynı anda 50 çocuk tarafından kullanılabilecektir ve ayrıca çocuklar için sanat, oyun ve eğitim materyalleri de sunmaktadır. İlk kurulduğu 23 Ağustos’tan bu yana çadırlardan toplam 1.200 çocuk yararlanmıştır. UNICEF ayrıca çocukların büyük ihtiyaç duydukları gıda maddelerini de temin etmektedir.
 
Statüleri ne olursa olsun, aileleriyle ya da yanlarında kimse olmadan sınır geçen çocuklara gerekli yardımlar ve koruma sağlanmalıdır. Mülteci statüsü için yaptıkları başvurular sınır kapılarında hızla ve adil biçimde işleme konulmalı, gerektiği gibi izlenip uygulanması sağlanmalıdır. Avrupa’daki yetkili merciler de çocukların haklarını güvence altına alma ve korumada mevcut yasaları ve politikaları uygulamalıdır.
 
UNICEF durumu sahada yakından izlemekte çocukların korunmalarını sağlamak için yerel yetkililerle birlikte çalışmaktadır. UNICEF, bu şekilde yollarda olan çocuklarla ilgili her tür işlemin, yolculuğun her adımında, her çocuğun yüksek yararı gözetilerek yapılması gerektiğini savunmaya devam edecektir.
 
Habercilere not:
Bu yıl içinde daha önce UNICEF, göçmen ya da mülteci konumundaki çocukların yararı gözetilerek uygulanmak üzere AB’ye 10 maddelik bir plan sunmuştu. http://www.unicef.org/media/media_81876.html

UNICEF Hakkında
UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik işlere dönüştürüyoruz. Özel çabalarımız, nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararını gözeterek en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklara ulaşmaya yoğunlaştırıyoruz. UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.
 
Daha fazla bilgi için lütfen UNICEF’le temasa geçin:

Christophe Boulierac, UNICEF Cenevre, +41 79 963 9244, cboulierac@unicef.org
Kristen Elsby, UNICEF Cenevre, +41 79 938 82 72, kelsby@unicef.org
Irina Ivanovska, UNICEF Üsküp, +389 72 236 722, iivanovska@unicef.org