Anasayfa > Basın Merkezi > 2015 > Eylül > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (9/2015)

UNICEF Genel Direktörü Anthony Lake'in Avrupa'daki göçmen çocuklar ve mülteci krizine ilişkin açıklaması


NEW YORK, 3 Eylül 2015 - "Cansız bedenleri Avrupa sahillerine vuran, sınırdan geçmeye çalışırken kamyon kasasında boğularak ölen, çaresizlik içindeki aileleri tarafından dikenli teller üzerinden geçirilmeye çalışılan çocukların yürek burkan görüntüleri...

"Avrupa'daki mülteci ve sığınmacı krizinin giderek derinleştiği bu ortamda tüm dünya genelindeki sosyal medya ağlarında, televizyon ekranlarında ve gazetelerin ilk sayfalarında karşılaştığımız bu şok edici görüntüler son olmayacak.
 
"Fakat bu görüntüler karşısında dünyanın sadece şok olması yeterli değildir.Bu görüntülerin tekrar yaşanmaması için acilen harekete geçilmeli.
 
"Çocukların içinde bulunduğu bu vahim durum ne onların seçimi ne de kontrolü dahilinde. Bu çocuklar korunmaya muhtaçtır ve bu çocukların korunma hakkı vardır.
 
"Bu konuda, aşağıdaki tedbirlerin alınması için çağrıda bulunuyoruz:
 
1.  Sağlık, gıda, psikososyal destek ve eğitim gibi temel hizmetlerin kesintisiz olarak sunulması yoluyla bu çocukların korunması ve ailelerin bir arada kalabilmeleri için mülteci ve sığınmacılara yeterli barınma imkânlarının sağlanması.
2.    Yeterli sayıda ve gerekli eğitimleri almış çocuk koruma uzmanını görevlendirerek çocuklara ve ailelerine destek sağlanması.
3.    Ailelerin ülkeler arası geçişi nedeniyle sadece denizlerde değil, karada da arama-kurtarma faaliyetlerinin sürdürülmesi. Ayrıca göçmen ve mülteci çocukların ihmal ve istismardan korunması için gereken her türlü çabanın gösterilmesi.
4.  Söz konusu çocuklarla ilgili alınan tüm kararlarda ve iltica taleplerinin değerlendirilmesinde öncelikli olarak çocukların yüksek yararının gözetilmesi.

“Bugün; kalplerimiz Avrupa kıyılarında, sahillerinde ve yollarında çocuklarını kaybeden ailelerle beraber atıyor. Politik tartışmalar devam ederken, bu krizin insani boyutunu kesinlikle görmezden gelemeyiz.
 
“Özellikle de çocukları...
“Ve bu çocukların sayısının ne kadar yüksek olduğu gerçeğini göz ardı etmemeliyiz. Avrupa’ya sığınmaya çalışan Suriyelilerin en az dörtte biri çocuklardan oluşuyor. Bu yılın ilk altı ayında 106.000’den fazla çocuk Avrupa’ya sığınma talebinde bulundu.
 
“Ayrıca, Avrupa ülkelerinden sığınma talebinde bulunan ailelerin hikayelerinin arka planını da her zaman göz önünde bulundurmalıyız: Suriye’de ki gibi korkunç çatışmalar yüzünden şimdiden 2 milyondan fazla çocuk ülkesini terk etmeye zorlandı. Ne zaman bu korkunç çatışmalar son bulursa ancak o zaman yaşanan bu dram sona erer.”
 
##############

UNICEF Hakkında
UNICEF, yaptığı her işte tüm çocukların haklarını ve esenliğini gözetmektedir. UNICEF olarak paydaşlarımızla birlikte bu taahhüdümüzü hayata geçirmek için 190 ülkede ve bölgede çalışmalar yürütüyoruz. Nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararına işler yapmak üzere, çalışmalarımızı özellikle güç durumdaki ve dışlanmış çocuklar üzerinde yoğunlaştırıyoruz. UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi edinmek için www.unicef.org adresini ziyaret ediniz.

Bizi Twitter ve Facebook'tan takip edin.

Fotoğraflar için: http://uni.cf/1LOQt9b

Daha fazla bilgi için:
Sarah Crowe, UNICEF New York, +1646 209 1590scrowe@unicef.org 
Christophe Boulierac, UNICEF Cenevre Ofisi, +41 79 963 9244, cboulierac@unicef.org
Sema Hosta, UNICEF Türkiye Ofisi, +90 312 454 1000, shosta@unicef.org