Anasayfa > Basın Merkezi > 2015 > Eylül > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (9/2015)

UNICEF: Mülteci çocuklar için "şimdi" birlikte hareket edilmesi gerekiyor


NEW YORK/CENEVRE, 5 Eylül 2015 – UNICEF bugün yaptığı açıklama ile Avrupa'nın on binlerce mülteci çocuğa kış gelmeden koruma ve bakım hizmetleri sağlayabilmesi için kısa bir zamanı var dedi.

Bu yıl Avrupa ülkelerinde sığınma arayanların yaklaşık dörtte biri çocuklardan oluşmaktadır. 2015'in ilk yarısında sığınma talebinde bulunan mülteciler arasındaki çocuk sayısı geçen yıla göre %75 artış göstererek 106.000'in üzerine çıkmıştır.
 
Avrupa'daki çocuk mülteci ve sığınmacıların büyük kısmı aşırı kalabalık ortamlarda ve yetersiz şartlar altında yaşamakta ve bunun sonucunda şiddet, ihmal ve istismara maruz kalma riskiyle karşılaşmaktadır. Bu çocukların büyük kısmı dışarıda uyumak zorunda kalıyor. Özellikle kış mevsiminin yaklaştığı bu dönemlerde küçük çocuklar zatürre vb. hastalıklara yakalanma riski altındadır. Önümüzdeki aylar içinde daha fazla ölüm ve acının yaşanma olasılığı, ancak işbirliği içinde hareket edilerek ve çocuklara barınma ve bakım hizmetleri sağlanarak önlenebilir.

Avrupa'ya ve Avrupa üzerinden diğer ülkelere tehlikeli yollarla göç etmeye çalışan çocuk sayısı arttığı için Avrupa Birliği ülkelerinin üzerlerine düşen sorumluluğu hakkaniyetle ve birlikte alarak harekete geçmesi son derece önemli hale gelmiştir. Bu ortak eylem kapsamında çocuk ve ailelere yönelik acil temel koruma hizmetleri sunulmalıdır. Bunlar:
 
  • Mülteciler arasında çocuklar da olduğu için sağlık, psikososyal destek, oyun  ve eğitim imkânlarına sahip güvenli ve çocuk dostu mülteci kabul merkezleri oluşturulmalıdır.
  • Avrupa genelindeki mültecilere yönelik yerleşim merkezlerinin sayısı artırılmalı ve çocuklar ve ailelerine yönelik insani vize (humanitarian visa) uygulaması yaygınlaştırılmalıdır. İltica taleplerinin değerlendirilme süreci en kısa sürede tamamlanmalı ve değerlendirmede çocukların yüksek yararının korunmasına her zaman öncelik verilmelidir.
  • Güvensiz yollardan seyahat edilmesi ve insan kaçakçılığı ile karşılaşma risklerini azaltmak için çatışma halindeki ülkelerden gelen mültecilerin yeniden yerleşimlerine daha güçlü taahütte bulunulmalıdır.
  • Hem denizde hem de karada genişletilmiş arama-kurtarma çalışmaları yürütülmelidir.
  • Ailelerinden ayrı düşen çocuklar ile refakatsiz çocukları ailelerine kavuşturma çalışmaları hızlandırılmalıdır.
  • Çocuklar ve ailelerine bakım ve destek hizmetleri sunmak için gerekli eğitimi almış çocuk koruma uzmanları görevlendirilmelidir.
Çocuklar evlerinde, denizde, karada veya göç edilen ülkenin sahillerinde kısaca nerede olurlarsa olsunlar onların korunmalarını öngören bu tür bakım hizmetleri, Çocuk Haklarına Dair Sözleşme'de son derece önemli bir yere sahiptir.
 
UNICEF; uluslararası toplumu çatışmaların sona erdirilmesine yönelik diplomatik çabalarını yoğunlaştırarak aralarında çocukların da bulunduğu bu büyük kitlesel göçlerin temel sebeplerini ortadan kaldırmaya ve bu tür çatışmaların yaşandığı ülkelere kalkınma yardımı ve insani yardım göndermeye davet etmektedir.
 
Fotoğraflar için: http://uni.cf/1LOQt9b
 
##############

UNICEF Hakkında
UNICEF, yaptığı her işte tüm çocukların haklarını ve esenliğini gözetmektedir. UNICEF olarak paydaşlarımızla birlikte bu taahhüdümüzü hayata geçirmek için 190 ülkede ve bölgede çalışmalar yürütüyoruz. Nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararına işler yapmak üzere, çalışmalarımızı özellikle güç durumdaki ve dışlanmış çocuklar üzerinde yoğunlaştırıyoruz. UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi edinmek için www.unicef.org adresini ziyaret ediniz.

Bizi Twitter ve Facebook'tan takip edin.

Daha fazla bilgi için:
Sarah Crowe, UNICEF New York, +1646 209 1590scrowe@unicef.org 
Christophe Boulierac, UNICEF Cenevre Ofisi, +41 79 963 9244cboulierac@unicef.org