Anasayfa > Basın Merkezi > 2015 > Eylül > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (9/2015)

UNICEF uyardı: Suriye ve bölgedeki insani ihtiyaçlar karşılanmadıkça Avrupa'daki çocuk mülteciler krizi daha da büyüyecek


© UNICEF/MENA2014-00020/Romenzi
New York, 10 Eylül 2015– UNICEF bugün yaptığı açıklamada, Suriye’de devam eden çatışmalara son verilmedikçe ve şiddetten etkilenen milyonlarca insanın ihtiyaçları karşılanmadıkça Avrupa’daki mülteci ve göçmen krizinin daha da kötüye gideceğini belirtti. 

UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Direktörü Peter Salama açıklamasında; “Konuştuğum her Suriyeli bana kendilerini güvende hissetme, barış içinde yaşama ve saygı görme gibi fırsatlara sahip olsalardı ülkelerinde kalacaklarını söyledi. Kendilerinin ve çocuklarının yaşamlarını riske atarak Avrupa’ya kaçmalarının nedeni, başka seçeneklerinin olmaması ve gerek kendileri gerekse çocukları için bir gelecek görememeleridir” dedi.
 
Suriye’deki çatışmalar, hemen hemen yarısı çocuk olmak üzere yaklaşık 16 milyon kişiyi temel sağlık hizmetleri, temiz içme suyu, sanitasyon ve eğitim dâhil olmak üzere hayat kurtarıcı yardımlara ve korunmaya muhtaç durumda bıraktı.
 
UNICEF, Suriye’de yaklaşık 2 milyon çocuğun okula gidemezken, ülkedeki kentlerde ve çeşitli yörelerde yaşayan 5 milyona yakın insan da son aylarda su şebekelerine yönelik uzun süredir devam eden sabotajlara katlanmak zorunda kaldığını açıkladı. Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklamasında ise, Suriye’deki kamu hastanelerinin yarısından fazlası ya kısmen hizmet verebildiği ya da tümüyle hizmet dışı kaldığı bilgisi yer alıyor.
 
Yaklaşık 5 yıl önce başlayan çatışmalardan bu yana yarısından fazlası çocuk olmak üzere 4 milyondan fazla Suriyeli ülkeden ayrıldı. Avrupa Birliği’nin en son verilerine göre 2015 yılında Avrupa’ya ulaşan mülteciler arasında en kalabalık grubu Suriyeliler oluşturuyor. Bununla birlikte, Avrupa’ya doğru ve Avrupa içinde bu tehlikeli yolculuğu göze alanların acil ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik çabalar artarken diğer yandan Suriye’ye komşu ülkelerin desteğe ihtiyacı da halihazırda devam ediyor. Bugün yalnızca Türkiye’de geçici koruma altında hemen hemen 2 milyon Suriyeli bulunuyor. Bu sayı 2014 yılı başında kaydedilen Suriyeli sayısının üç katına eşit. Türkiye şu an en fazla sayıda Suriyeli mülteci barındıran ülke konumunda yer alıyor. Bu sayı, nüfusu 4,8 milyon olan Lübnan’da 1,1 milyon, Ürdün’de ise 630 bin.  
 
Çatışmanın etkilediği kesimlerin karşı karşıya bulunduğu büyük güçlüklerle karşılaştırıldığında yapılmakta olan insani yardımlar ihtiyaçlara göre yetersiz kalıyor. UNICEF, 2015 yılının başında Suriye ve çevresindeki ülkeler için yürüttüğü yardım programı kapsamında 903 milyon dolar kaynak çağrısında bulunmuşken bugün bunun yarısından azı sağlanabilmiştir. 
 
Daha fazla bilgi için:
Juliette Touma, UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika Ofisi, jtouma@unicef.org, +962-79-867-4628