Anasayfa > Basın Merkezi > 2015 > Eylül > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (9/2015)

UNICEF ve WFP, Suriye Krizi için Avrupa Birliği Güven Fonu'nun yeni desteğiyle Türkiye'deki binlerce Suriyeliye ulaşacak


14 Eylül 2015, ANKARA– Yeni oluşturulan Avrupa Birliği Madad Fonu aracılığıyla Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ve Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP)’nın insani yardım faaliyetlerine yapılacak 17,5 milyon Euro tutarında katkı dolayısıyla bugün bir tören düzenlendi. Suriye’deki krize müdahale kapsamında yapılan bu yardım vesilesiyle UNICEF, WFP ve Avrupa Birliği Delegasyonu ortaklığında düzenlenen etkinlikte Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği Bakanlığı, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Türk Kızılay’ı, Milli Eğitim Bakanlığı ve AB üyesi ülkelerin üst düzey temsilcileri bir araya geldi.  


Krizden etkilenen bölge ülkeleri Türkiye, Lübnan, Irak ve Ürdün’de bulunan Suriyelilere yönelik olarak AB tarafından oluşturulan Madad Fonu yardımlarından yararlanan bölgedeki ilk ülke Türkiye olacak. Yardım Fonu katkılarıyla Türkiye’de bulunan Suriyelilerin, eğitim, psikososyal destek ve gıda güvenliğine erişimleri artırılacak.  WFP gelen yardımı, Harran, Osmaniye ve Kahramanmaraş kamplarında bulunan Suriyelilere altı ay boyunca elektronik gıda kuponları sağlanmasında kullanacak. UNICEF ise Türkiye Hükümeti’nin Türk ve Suriyeli çocuklara ve gençlere kaliteli ve kapsayıcı eğitim, koruyucu ortamlar ve gençler için fırsatlar sağlama çabalarını desteklemeye devam edecek.

WFP Türkiye Ülke Temsilcisi Jean-Yves Lequime konuya ilişkin yaptığı açıklamasında; “WFP, AB desteğiyle, temel gıda ihtiyaçları açısından yardıma muhtaç durumdaki yaklaşık 41 bin Suriyelinin ihtiyaçlarını karşılayabilecektir.  Avrupa Birliği’nin bu ek desteği, WFP’nin kaynak güçlüğü çektiği Türkiye’ye tam zamanında ulaşmaktadır. Aynı zamanda, Suriyelilerin temel insani ihtiyaçlarının karşılanmasında Türk hükümetiyle olan ortak dayanışmamızı göstermektedir” dedi.

UNICEF’in Türkiye’deki Temsilcisi Philippe Duamelle finansal desteği dolayısıyla AB’ye teşekkür ettikten sonra şunları söyledi: “Suriye krizinin etkilediği ülkeler arasında Türkiye, en fazla sayıda Suriyeli mülteciyi barındıran ülkedir.  Krizin en baştaki mağdurları çocuklardır ve uluslararası topluluğun yardım ve dayanışmasına her zamankinden daha fazla ihtiyaçları vardır. Bu AB katkısı sayesinde, Suriyeli çocuklara yönelik yardımlarımızı ‘Kayıp Kuşak Olmasın’ girişimi çerçevesinde ve Türkiye Hükümeti ile yakın işbirliği içinde daha da artırabileceğiz.”

Türkiye’deki Avrupa Birliği Delegasyonu Başkan Vekili  Bela Szombati ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi: "Bugün imzalanan sözleşmelerin Türkiye'yi destekleme noktasındaki kararlılığımıza ve dayanışmaya iyi bir örnek teşkil ettiğini bir kez daha vurgulamak isterim. Mültecilerin koşullarının ortak irade ve müşterek çabayla iyileştirilebileceğini ortaya koyan bu adımlar, aynı zamanda işbirliğimizin sürdürülmesini ve genişletilmesini özendiren teşvik edici unsurlardır."
  
 
WFP hakkında
WFP tüm dünyada açlıkla mücadele eden, olağanüstü durumlarda gıda yardımlarında bulunan, beslenme alanında iyileşmeler sağlamak ve direnç oluşturmak için topluluklarla birlikte çalışan dünyanın en geniş kapsamlı insani yardım kuruluşudur.  WFP her yıl yaklaşık 75 ülkede 80 milyon kadar insana yardım ulaştırmaktadır.
 
UNICEF Hakkında
UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğü çalışmalarda bu taahhüdü hayata geçirmektedir. UNICEF’in en birinci önceliği, nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararını gözetmek, en güç durumdaki ve dışlanmış konumdaki çocuklara ulaşmaktır. UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.
 
Daha fazla bilgi için:
Victoria Clasen, WFP/Ankara, Cep: +90 530 9561085
Sema Hosta, UNICEF, +90 533 622 8346

Bizi izlemek için:  Facebook,Twitter, Instagram ve www.unicef.org.tr

Bizi izleyin: Twitter @wfp_media