Anasayfa > Basın Merkezi > 2012 > Eylül > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (9/2012)

Çocuk Koruma Merkezlerinin travma geçirmiş çocuklar için işbirliği


UNICEF'in çocuk adaleti alanındaki çalışmaları çerçevesinde kurulan üniversite temelli yedi Çocuk Koruma Merkezi, şiddet, suiistimal veya ihmal sonucu travmaya maruz kalan çocukların yeniden normal bir yaşama dönmelerine yardımcı olmaya yönelik çalışmalarını sürdürüyor.

Hepsi 2006 ile 2011 yılları arasında kurulan Çocuk Koruma Merkezleri, üniversite hastanelerinde oluşturulan özel birimler aracılığıyla çalışmalarını yürütüyor. Merkezlerin bulunduğu üniversiteler şunlar: Gazi Üniversitesi (Ankara), Marmara Üniversitesi (İstanbul), Erciyes Üniversitesi (Kayseri), Cumhuriyet Üniversitesi (Sivas), Kocaeli Üniversitesi (İzmit), Çukurova Üniversitesi (Adana) ve Mersin Üniversitesi (Mersin). Merkezlerin başlıca görevi, şiddet ve suiistimal gibi olaylar sonucunda mahkemeler ve savcılar tarafından kendilerine yönlendirilen çocukların durumlarını incelemek ve kendilerine destek vermek. Söz konusu çocukların durumu, bu merkezlerdeki çocuk dostu ortamlarda çocuklarla çalışmaya alışkın eğitilmiş uzmanlar tarafından ve yetişkinlerden ayrı olarak ele alınmaktadır. Çocukların tıbbi, psikolojik ve sosyal durumları ve ihtiyaçları bir noktada ve aynı anda değerlendirilmekte, sonuçta çocuklar ya tedaviye alınmakta ya da ilgili hizmetlere yönlendirilmektedir.

Böylece çocuklar travma yaratıcı inceleme ve soruşturmalara yeniden maruz kalmamakta, kısa sürede sağlıklarına yeniden kavuşacakları kanallara yönlendirilmektedir. Merkezler ayrıca adaletin yerine gelmesine de yardımcı olmaktadır; çünkü bu merkezlerde çalışan uzmanlar ayrıntılı ve sağlıklı raporları hızlı biçimde mahkemelere ulaştırabilmektedir.

Doktordan hemşireye, psikologlardan sosyal çalışmacılara kadar çeşitili disiplinlerden profesyonelleri bir araya getirmeleri nedeniyle üniversiteler çocuk koruma çalışmaları açısından önemli bir konumda yer almaktadır. Ayrıca, üniversite temelli Çocuk Koruma Merkezleri mağdur çocuklara yönelik hizmetleri çocuklara yönelik şiddet ve suistimalin tüm yönlerine ilişkin araştırmalarla ilişkilendirmeyi amaçlamaktadır.

UNICEF, yedi merkezin ilgili alanda deney paylaşımı, ortak prosedürler, standartlar ve eğitim materyalleri geliştirme çabalarını desteklemektedir. Bu merkezlerle ilgili olarak hazırlanan 10 dakikalık bir film şu bağlantıdan izlenebilir:

http://www.youtube.com/watch?v=Uv_ZwjjANF8&feature=g-upl