Anasayfa > Basın Merkezi > 2015 > Eylül > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (9/2015)

UNICEF'in, AB Tarafından Düzenlenen Mülteci ve Göçmen Krizi Zirvesine İlişkin Açıklaması


NEW YORK / CENEVRE / BRÜKSEL, 23 Eylül 2015 –UNICEF, Avrupa Birliği tarafından, mültecilerin birlik içerisindeki ülkelerde yaptıkları yolculuk sırasında, en önemli öncelik olarak çocukların yüksek yararının gözetilmesinin belirlenmesini ve çocukların sağlık ve korunma ihtiyaçlarının en özen gösterilmesi gereken konular olduğunun vurgulanmasını memnuniyetle karşılamaktadır.  “AB tarafından geliştirilen planlarda; çocuk mülteci ve göçmenlerin içinde bulundukları zor koşullara özel vurgu yapılmasından ve birçoğu çok zor koşullarda yolculuk yapan, bitkin ve korku içinde olan çocuklara yönelik bakım ve yardım çalışmalarının arttırılması çağrısından dolayı büyük memnuniyet duymaktayız.”

UNICEF, mülteci ve göçmen çocukların sahip oldukları tüm haklardan yararlanması, seyahat halindeki çocukların bakım ihtiyaçlarına yönelik uygun yatırımların yapılması, ailesinden ayrı düşmüş ve refakatsiz çocukların desteklenmesi ve korunması için gerekli tüm çalışmaları gerçekleştirmeye devam etmektedir. Mülteci ve göçmen çocuklar; hiçbir şekilde, sırf mülteci ve göçmen oldukları gerekçesiyle gözaltına alınmamalı veya tutuklanmamalıdır.

Bu yıl içerisinde Avrupa ülkelerine iltica eden her 4 mülteciden biri çocuktur. Tüm mülteci ve göçmen çocukların sahip oldukları haklardan faydalanmasını ve korunma ihtiyaçlarının giderilmesini sağlamak için gereken her türlü çalışma yapılmalıdır. Bu çalışmalar; sadece çocuklar Avrupa ülkelerine ayak bastığı zaman değil, başta Suriye olmak üzere hâlihazırda yaklaşık 2 milyon çocuğun iltica etmiş olduğu Suriye’ye komşu ülkelerde de hayata geçirilmelidir. 
 
UNICEF Hakkında
 
UNICEF, yaptığı her işte tüm çocukların haklarını ve esenliğini gözetmektedir. UNICEF olarak paydaşlarımızla birlikte bu taahhüdümüzü hayata geçirmek için 190 ülkede ve bölgede çalışmalar yürütüyoruz. Nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararına işler yapmak üzere, çalışmalarımızı özellikle güç durumdaki ve dışlanmış çocuklar üzerinde yoğunlaştırıyoruz. UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi edinmek için www.unicef.orgadresini ziyaret ediniz.
 
Bizi Twitter ve Facebook'tan takip edin.