Anasayfa > Basın Merkezi > 2015 > Ekim > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (10/2015)

Türkiye'de yaşayan yüzbinlerce Suriyeli çocuk için okul zili çaldı


ANKARA, 2 Ekim 2015- Suriyelilerin yoğun olarak yaşadığı illerde Suriyeli çocukların eğitime erişimini artırmak, bu bölgelerde eğitimlerine devam eden en dezavantajlı Türkiyeli ve Suriyeli çocukları desteklemek ve eğitimin niteliğini artırmak amacıyla hazırlanmış ve hazırlanacak olan İl Eylem Planları (İEP) Millî Eğitim Bakanlığı ile UNICEF Türkiye Temsilciliği tarafından Suriyeli çocuklarında gittiği Fatih Sultan Mehmet İlkokulu’nda tanıtıldı.


Bugüne kadar Adana, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Mardin, Mersin, Osmaniye ve Şanlıurfa’da tamamlanan Eylem Planları, eğitim sisteminin iller düzeyindeki durumunu güçlendirmek amacıyla talep yaratma ve hizmet sağlama da dâhil olmak üzere eğitimin tüm yönlerine yanıt verebilmek için bütünsel bir yaklaşımla hazırlandı. Bu kapsamda öngörülen çalışmalar arasında; Suriyeli gönüllü öğretmenlere sağlanacak teşvik ve eğitimler; mevcut okulların öğleden sonra Suriyeli öğrencilere hizmet verecek şekilde düzenlenmesi; yeni eğitim merkezlerinin inşası; öğrencilere gerekli okul malzemelerinin sağlanması; Suriyeli çocuklara hizmet veren mevcut ve yeni yapılacak okulların bakım ve yenileme giderlerinin karşılanması yer alıyor. Millî Eğitim Bakanlığı ve UNICEF Türkiye Temsilciliği, önümüzdeki dönemde Suriyelilerin yoğun olarak yaşadığı diğer illerde de benzer çalışmalar yapılması ve daha önceden yapılmış çalışmaların güncellenmesi için işbirliğine devam edecek.
 
Suriye krizi beşinci yılına girerken çocuklar bu şiddetin en ağır yükünü taşımaya devam ediyor. Çocukların yaşamları, eğitimleri ve esenlikleri bu durumdan son derece olumsuz bir şekilde etkilenirken, aynı zamanda tüm bir kuşak yok olma riskiyle karşı karşıya bırakılıyor. Bugün Türkiye, 600 binden fazlası okul çağında olmak üzere 1 milyonu aşkın Suriyeli çocuğa ev sahipliği yapıyor.
 
UNICEF’in Türkiye’deki Temsilcisi Philippe Duamelle, törende yaptığı konuşmada; “Eğitim yalnızca çocukların temel bir hakkı değil aynı zamanda yaşadıkları zorlu dönemi atlatmaları ve kendi, gelecekleri ile Suriye ve bölgenin geleceği açısından da yaşamsal öneme sahip bir konudur. İl Eylem Planları ile çocuklara kaliteli eğitim fırsatlarına erişim kapsamını genişletmeye ve Türkiye Hükümeti’nin okul dışındaki çocukları eğitime kazandırma çalışmalarını desteklemeye devam edeceğiz. Bu hepimizin ahlaki sorumluluğudur. Hepimiz daha fazla sayıda çocuğun okula erişimini sağlamakla yükümlüyüz.” dedi.
 
Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük ise açıklamasında; “Millî Eğitim Bakanlığı, ilgili bütün paydaşları ile işbirliği içerisinde, Türkiye’de geçici koruma altında bulunan Suriye vatandaşlarının eğitim ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik yürüttüğü çalışmalar neticesinde Suriyeli çocukların kayıp nesil olmaması ve kendilerine güzel bir gelecek inşa edebilmelerini amaçlamaktadır. Bugüne kadar bu çalışmaların neticesinde yüzbinlerce çocuğa ulaşabildik ve eğitime erişimlerini sağladık. 2015-2016 ders yılının sonuna kadar ulaşamadığımız veya bize ulaşamayan yüzbinlerce çocuğa daha ulaşmayı hedefliyoruz. Bugün burada üzerinde anlaşmaya vardığımız, iller özelinde hazırlanacak eylem planları bu sebeple hedeflerimize ulaşmamız noktasında çok önemli” dedi.
 
Daha fazla bilgi için:
Sema Hosta, UNICEF-Türkiye, İletişim Bölümü Başkanı, shosta@unicef.org
Tel: +90 312 454 1010
 
Milli Eğitim Bakanlığı Basın Müşavirliği, Millî Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezi (MEBİM) “ALO 147”: 147 (Yurt İçi) +90 312 147 11 22 (Yurt Dışı)
 
Millî Eğitim Bakanlığı Bilgi Edinme: +90 312 413 11 06, +90 312 413 27 91