Anasayfa > Basın Merkezi > 2015 > Ekim > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (10/2015)

UNICEF Genel Direktörü Anthony Lake'in, UNICEF'in Nobel Barış Ödülü almasının 50. yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklama


NEW YORK, 6 Ekim 2015 – UNICEF’in ikinci Genel Direktörü Henry Labouisse 1965 yılında Nobel Barış Ödülü’nü UNICEF adına kabul ederken şunları söylemişti: “Bugünün çocuklarının refahı, yarınki dünyanın barışıyla kopmaz bağlara sahiptir.” Bugün, giderek artan bir kargaşa ortamında bu sözler bir kez daha gerçeği yansıtmakta ve hepimize hitap etmektedir. 

“Gerçi 2015 yılında dünyaya gelen bir çocuğun hayatta kalma ve potansiyelini kullanma şansı 1965 yılında doğan bir çocuğa göre çok daha yüksektir; ancak bugün çok daha fazla sayıda çocuğun refahı çatışma ve krizlerin, yoksunluk ve dezavantajların tehdidi altındadır. Aralarından pek çoğu, aslında hiçbir çocuğun görmemesi ve yaşamaması gereken şeyleri görüp yaşamaktadır. Ayrıca her toplumda, gene çok sayıda çocuk sağlıklı ve güçlü bir gelişim açısından gereken koşullardan yoksun olarak büyümektedir.”
 
“Ortak bir amaç adına bu çocuklara ulaşmak için çalıştığımızda, acılarını hafifletmek, büyüyüp öğrenmelerine yardım etmek için çaba gösterdiğimizde onlara yalnızca bir geleceğe sahip olma şansı tanımakla kalmayacağız. Aynı zamanda kendileri, aileleri ve toplumları için daha iyi bir gelecek kurma şansı da vermiş olacağız. Böylelikle, daha güçlü, daha istikrarlı, barışçı toplumlar yaratmayı yalnızca başarabilen bir kuşak yaratmakla kalmayıp aynı zamanda buna istekli bir çocuk kuşağının ortaya çıkması da sağlanmış olacak. Güçlüklerle hırpalanmayan, iyileştirilen bir kuşak…”
 
“Her çocuk normal bir çocukluk döneminin huzurundan yararlanma hakkına sahiptir. UNICEF Nobel Barış Ödülü ile onurlandırıldığından bu yana çocukların bu hakkının yaşama geçirilmesi için çalışmış ve bundan sonra da çalışmaya devam edecektir. Barışın mümkün olabileceği bir geleceğe giden en güvenli yol budur.” 
 
############
 
UNICEF Hakkında
UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik işlere dönüştürüyoruz. Özel çabalarımız, nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararını gözeterek en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklara ulaşmaya yoğunlaştırıyoruz. UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.
 
Multimedya içeriğini indirmek için: http://weshare.unicef.org/mediaresources
 
Bizi Twitter ve Facebook’tan izleyin
 
Daha fazla bilgi için:
 
Najwa Mekki, UNICEF New York, +1212 326 7448, +1917 209 1804, nmekki@unicef.org