Anasayfa > Basın Merkezi > 2015 > Ekim > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (10/2015)

Adana'da Suriyeli çocuklar için yeni bir okul açıldı


ADANA, 9 Ekim 2015 – Suriyeli çocuklar için yeni bir okul bugün Adana’da açıldı. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Milli Eğitim Bakanlığı (MEB)’nın koordinasyonunda UNICEF’in teknik desteği inşa edilen okul, Amerika Birleşik Devletleri Hükümeti (ABD) tarafından finanse edildi. 20’si ilköğretim, 4’ü ise okul öncesi eğitim için olmak üzere 24 dersliğe sahip merkez 1.452 öğrenciye eğitim verecek. UNICEF bugüne dek 77 okulun inşasını ve yeniden donatımını desteklemiş bulunuyor. Adana eğitim merkezi gibi, Suriye krizinin başlangıcından itibaren UNICEF tarafından yeni inşa edilen 31 okuldan 13’ü ABD Hükümeti’nin finansal desteği ile gerçekleştirildi. 

Suriye’deki kriz çocukların yaşamını son derece trajik şekilde etkilemekte. Bugün nerede olurlarsa olsunlar, Suriyeli çocuklar temel haklarından yoksun bırakılarak, son dönemin en kötü insani krizinin bedelini ödemek zorunda kalıyorlar. Son yıllarda başka ülkelerde mülteci konumunda yaşamak durumunda kalan Suriyeli çocuk sayısı 2 milyona ulaştı. Bugün Türkiye’de 600 bini okul çağında olmak üzere 1 milyonu aşkın Suriyeli çocuk bulunuyor.
 
Kamplarda olsun kamp dışı ortamlarda olsun her yaş grubundan çocuklara kaliteli eğitim sağlanması için UNICEF; MEB, AFAD, yerel yetkililer ve diğer paydaşlarla yakın işbirliği içinde çalışıyor. UNICEF’in bu bağlamda destek verdiği eğitim alanındaki çalışmalar arasında; Suriyeli gönüllü öğretmenlere sağlanacak teşvik ve eğitimler; mevcut okulların öğleden sonra Suriyeli öğrencilere hizmet verecek şekilde düzenlenmesi; yeni eğitim merkezlerinin inşası; öğrencilere gerekli okul malzemelerinin sağlanması; Suriyeli çocuklara hizmet veren mevcut ve yeni yapılacak okulların bakım ve yenileme giderlerinin karşılanması yer alıyor.
 
ABD Nüfus, Mülteciler ve Göç İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Anne C. Richard konuşmasında: "Bu yeni okul, Türkiye’nin yüce ideallerinin, bu idealleri gerçekleştirme kararlılığının ve ortaklığımızın taşıdığı değerin somut bir göstergesidir... ABD Hükümeti tarafından Adana’da UNICEF kanalı ile desteklenen ilk eğitim merkezi olarak bu kurum, daha iyi bir geleceğe layık olan Suriyeli çocukların eğitim açığının kapatılmasına yardımcı olacaktır. ABD hükümeti, UNICEF’in Türkiye’deki en büyük bağışçısı olmaktan gurur duymaktadır; böyle projeleri desteklemek için elimizden ne geliyorsa yapmaya kararlıyız” dedi.
 
UNICEF Türkiye Temsilcisi Philippe Duamelle ise şu açıklamada bulundu: “Eğitim, Suriyeli çocukların bir kuşağının yok olup gitmesini önleme açısından yapılabilecek en kritik müdahalelerden biridir.  Türkiye Hükümeti’nin ve ortaklarımızın kayda değer çabalarına rağmen bugün kız ve erkek her 3 Suriyeli çocuktan 2’si okula gidememektedir. ABD Hükümeti’nin UNICEF için verdiği bu desteğe minnettarız. Böylelikle, daha fazla sayıda Suriyeli çocuğa eğitime erişim imkânı sağlamış olacağız. Bu da söz konusu çocukların geleceği açısından kritik bir fırsattır.” 
 
UNICEF Hakkında
UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik işlere dönüştürüyoruz. Özel çabalarımız, nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararını gözeterek en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklara ulaşmaya yoğunlaştırıyoruz. UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.

Daha fazla bilgi için: 
Sema Hosta, UNICEF-Türkiye İletişim Bölümü Başkanı, shosta@unicef.orgTel:+90 312 454 1010