Anasayfa > Basın Merkezi > 2015 > Ekim > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (10/2015)

UNICEF: Temizlik önlemlerine ulaşamamak yeni Kalkınma Gündemini tehlikeye düşürebilir


El yıkama oranları düşük gelirli ülkelerde en alt düzeylerde

NEW YORK, 15 Ekim 2015 – UNICEF’in belirttiğine göre çocuk sağlığı açısından kanıtlanmış yararlarına karşın ellerin sabunla yıkanması alışkanlığı pek çok ülkede tehlikeli ölçülerde düşük düzeyde. 


Sekizinci Dünya El Yıkama Günü, Birleşmiş Milletlerin Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini (SKH) belirlemesinin üzerinden bir ay geçmeden gündeme geliyor. BM tarafından belirlenen hedefler arasında temizliğe erişim ilk kez küresel gündeme girmiş oluyor. SKH’den biri, 2030 yılına kadar ‘yeterli ve eşitlikçi temelde sanitasyon (halk sağlığını koruma) ve hijyene (temizlik önlemleri) erişimi’ öngörüyor.
 
UNICEF hijyen alanındaki iyileşmelerin su ve sanitasyona erişimi tamamlaması gerektiğini belirtiyor; aksi halde çocuklar örneğin ishal gibi kolaylıkla önlenebilir hastalıkların kurbanı olmaya devam edecek…
 
UNICEF su, sanitasyon ve hijyen programları küresel başkanı Sanjay Wijesekera konuya ilişkin şunları söylüyor: “İçme suyuna ve tuvalete erişimin yanı sıra hijyen, özellikle de ellerin sabunla yıkanması, su ve sanitasyonla ilgili hedefi ayakta tutan üçlünün vazgeçilmez üçüncü ayağıdır. Doğumdan başlayarak – doğuma nezaret edenlerin ellerini yıkamamaları tehlikeli patojenlerin bulaşmasına yol açabilir- bebekliğe, okul yıllarına ve daha ötesine kadar el yıkama çocuk sağlığı açısından yaşamsal önemdedir. Sağlık alanında bugüne dek sahip olabildiğimiz en ucuz, basit ve etkili müdahalelerden biridir.”
 
Küresel olarak çocuk ölümlerinin en yüksek düzeyde olduğu Sahra Güneyi Afrika aynı zamanda el yıkama alışkanlığının da en düşük düzeyde olduğu bölgedir. UNICEF ve WHO tarafından yayınlanan en son rapora göre bölgede bulunup elde verisi olan 38 ülke için bu düzey en fazla yüzde 50 civarındadır.
 
Sağlık kuruluşlarında bile el yıkanacak yer bulunmayabilmektedir. WHO Afrika Bölgesi kapsamına giren sağlık kuruluşlarının yaklaşık yüzde 42’sinde 500 metre yakında herhangi bir su kaynağı bulunmamaktadır.
 
Bu arada, BM’nin en son tahminlerine göre ishale bağlı olarak her gün meydana gelen yaklaşık 1.400 çocuk ölümünden 800’ünün yetersiz su, sanitasyon ya da hijyenle ilişkilendirilmesi mümkündür. Henüz birkaç aylık bebeklerde yıkanmamış ellerden bulaşan hastalıklara yakalanma olasılığı özellikle yüksektir.
 
Dünya El Yıkama Günü dünyanın çeşitli yerlerinde bir dizi etkinliğe tanık olacaktır. Bu etkinliklerin amacı, elleri sabunla yıkamanın önemini özellikle çocuklara öğretmektir.
 
  • Kongo Demokratik Cumhuriyeti: Ülke ölçeğinde okullarda gerçekleştirilecek el yıkamayla ilgili resim yarışması 1.500 okulda 300 bin öğrenciyi kapsayacak ve mesajlar 5.500 köyde yaşayan 3 milyon insana ulaşacaktır.
  • Haiti: Bu ülkede bir futbol maçı (Temiz Eller Kirli Ellere Karşı) planlanmaktadır. Resmi geçit, radyo spotları, şarkı, şiir, resim yarışması ve kamuya açık alanlarda el yıkama gösterileri düşünülen diğer etkinlikler arasındadır.
  • Kiribati:Ülkedeki 94 İlkokul, 24 Ortaokul ve 16 Lise grup el yıkama etkinliğine katılacaktır. Öğrenciler afiş ve pankart hazırlayacak; marşlar, şarkılar, dans gösterileri, oyunlar, konuşmalar ve sanat etkinliklerinde el yıkamayı tanıtacaklardır.
  • Sri Lanka:Sri Lanka Hükümeti, Asya ve Pasifik Bölgesi’ndeki programlar için en iyi uygulamayı belirlemek üzere okullar arasındaki bir hafta süreli karşılıklı öğrenme etkinliğine ev sahipliği yapacaktır. UNICEF Güney Asya elçisi, kriket oyuncusu Sachin Tendulkar da el yıkamanın önemini vurgulamak üzere bu etkinliklerde yer alacaktır.
  • Viet Nam:Ailelerini sabunla el yıkamaya özendirmeye yönelik etkinliklerde 8 bin çocuk yer alacaktır.
# # #
 
Küresel El Yıkama Günü hakkında:
Küresel El Yıkama Günü 15 Ekim’de kutlanmaktadır. Sabunla El Yıkama Küresel Kamu-Özel Ortaklığı Küresel El Yıkama Günü’nü 2008 yılında başlatmıştır. Girişim, dünya çapında hükümetler, uluslararası kuruluşlar, sivil toplum kuruluşları, STK’lar, özel şirketler ve kişiler tarafından benimsenmiştir. Daha fazla bilgi için: www.globalhandwashingday.org
 
UNICEF Hakkında
UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik işlere dönüştürüyoruz. Özel çabalarımız, nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararını gözeterek en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklara ulaşmaya yoğunlaştırıyoruz. UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.
Bizi Twitter ve Facebooktan izleyin.
 
Görüşmeler ya da küresel ölçekteki etkinliklerin ayrıntılı listesi dâhil daha fazla bilgi için:
 
Rita Ann Wallace, UNICEF New York, Tel: 1 212-326-7586, Cep: 1 917-213-4034, rwallace@unicef.org