Anasayfa > Basın Merkezi > 2015 > Ekim > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (10/2015)

UNICEF Genel Direktörü Anthony Lake'in Yemen'deki Hastane Saldırısına İlişkin Açıklaması


NEW YORK, 27 Ekim 2015 – “Yemen Saada’da bir hastaneye yönelik olarak yapıldığı bildirilen saldırıyla birlikte, şiddetin tırmandığı Mart ayından bu yana hedef alınan sağlık kuruluşu sayısı 39’a ulaştı. Daha pek çok sağlık kuruluşu da ciddi tıbbi malzeme, elektrik, petrol ve su sıkıntısı nedeniyle hizmetlerini sürdürememe tehdidiyle karşı karşıya bulunuyor.” 

“Yemen’de kurşunların ve bombaların öldürdüğünden daha fazla sayıda çocuk, ilaç yokluğu ve sağlık hizmeti verilememesinden dolayı hayatını kaybetme riski altında bulun. Önlenebilir hastalıkların oluşturduğu büyük tehdit ve beslenme bozukluklarının en ölümcül biçimi ile karşı karşıya bulunan çocuk sayısı üç kat artarak yarım milyonu aşmıştır.”

“Ülkenin tamamında 10 milyon çocuk insani yardımlara muhtaç durumdadır. İlgili herkese, bir kez daha uluslararası insani hukuka saygılı olma ve bu trajediye bir son verme çağrısında bulunuyoruz.”

###
 
UNICEF Hakkında
UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik işlere dönüştürüyoruz. Özel çabalarımız, nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararını gözeterek en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklara ulaşmaya yoğunlaştırıyoruz. UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.
 
 
Multimedya içeriğini indirmek için: http://weshare.unicef.org/mediaresources
 
Bizi Twitter ve Facebook’tan izleyin
 
Daha fazla bilgi için:
 
Rajat Madhok, UNICEF Yemen, +967 71 222 3001, +962 79 827 0912, rmadhok@unicef.org
Simon Ingram, UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Ofisi, +962 79 590 4740,singram@unicef.org
Najwa Mekki, UNICEF New York, +1 917 209 1804, nmekki@unicef.org