Anasayfa > Basın Merkezi > 2012 > Eylül > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (9/2012)

BASIN AÇIKLAMASI- BM Genel Sekreterinin Yeni Girişimiyle Eğitim için 2015 Hedef Yılı Öncesinde 1,5 Milyar Dolar Sağlandı


BİRLEŞMİŞ MİLLETLER, NEW YORK, 26 Eylül 2012 Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri BAN Ki-moon bugün yaptığı bir açıklamayla eğitimi küresel ölçekte birinci öncelik haline getirmeye ve eğitimle ilgili Binyıl Kalkınma Hedeflerine ulaşma sürecini hızlandırmaya yönelik yeni bir girişim çerçevesinde 1,5 milyar dolarlık kaynak taahhüdünde bulunulduğunu belirtti.

Genel Sekreter BAN Ki-moon konuya ilişkin olarak şunları söyledi: “Bugün yapılan özverili taahhütlere minnettarım ve bunlar beni daha da cesaretlendirdi. Ortak amaçlarımız basittir: Çocukların ilkokula gitmelerini ve yaşamda başarı kazanmalarına yardımcı olacak yüksek öğrenime doğru ilerlemelerini istiyoruz.”

“Önce Eğitim”, herkesin ilkokul eğitiminden yararlanması hedefine, BKH’de bu hedef için belirlenen 2015 yılından önce ulaşılması için tüm ortakları –geleneksel ve yeni- harekete geçirecek bir açılım öngörmektedir. İlköğretim ve orta öğretimin ilk kısmı dışındaki çocuklarda görülen okullaşma açığının kapatılması için her yıl 24 milyon dolar sağlanması gerekmektedir.

Avustralya, Bangladeş, Güney Afrika, Timor-Leste ve Danimarka, ‘Önce Eğitim’ adı verilen yeni küresel ortaklığı destekleme çabalarını yoğunlaştırma taahhüdünde bulunan ilk ülkeler arasındadır. Bu ülkelerin yanı sıra onlarca büyük şirket ve özel vakıf da çocukların ve gençlerin kaliteli, koşullara uygun ve dönüştürücü bir eğitimden yararlanabilmelerini sağlamak üzere 1,5 milyar dolar tutarında yeni bir kaynak yaratmıştır.

Western Union Vakfı ile MasterCard Vakfı girişimi destekleyerek dayanışma sergileyen ilk kuruluşlar arasındadır. Western Union küresel eğitim girişimi için 1 milyar doları hemen sağlama taahhüdünde bulunmuştur. Böylece 1 milyon okul günü için günde 10 bin dolarlık hibe sağlanmış olacaktır. MasterCard’ın ‘Öğrenciler Programı’ kapsamında 500 milyon dolarlık eğitim girişimi sayesinde, özellikle Afrika’dan olmak üzere yetenekli, ancak ekonomik açıdan dezavantajlı 15 bin öğrenci orta ve yüksek öğrenime erişim ve bu eğitimlerini tamamlama imkânına sahip olacaktır.

Önce Eğitim girişimi, BM Genel Kurulu’nun 67’nci Oturumu sırasında başlatıldı. Katılımcılar arasında ülkelerin devlet başkanları ve bakanları, Genel Sekreterin Küresel Eğitim Özel Elçisi Gordon Brown, BM kuruluşlarının başındaki kişiler, gençler. Sivil toplum temsilcileri ve önde gelen şirketlerin CEO’ları bulunuyordu.

Önce Eğitim, önümüzdeki 5 yıl içinde üç önceliğe odaklanacaktır: her çocuğun okula gönderilmesi, öğrenmede kalitenin artırılması ve küresel yurttaşlığın yaygınlaştırılması.

Genel Sekreter BAN’ın sözleriyle “Kaliteli eğitim sözümüzden hiçbir çocuk için geri dönmemeliyiz. Eğitimi en öne koyduğumuzda var olan potansiyelin heba olmasına son verebiliriz ve herkes için daha iyi ve daha güçlü toplumlar öngörebiliriz.”

1990’lı yılların sonunda ilkokul çağındaki 108 milyon çocuk okula gitmiyordu. UNESCO’nun yakında yayınlanacak Küresel İzleme Raporuna göre bu sayı bugün 61 milyona inmiştir. Ayrıca, erkek ve kız çocukların okullaşma açığı da büyük ölçüde azaltılmıştır. Bunlar önemli kazanımlardır ve büyük ölçüde ortak eğitim hedeflerine ulaşma yönündeki uluslararası kararlılık sayesinde elde edilmiştir.

Toplantının ardından girişimin hedefleri tartışılmış ve eğitimi küresel gündemin başına yerleştirme gerekliliği üzerinde durulmuştur. BM Genel Sekreter yardımcısı Jan Eliasson’un başkanlığında gerçekleştirilen panele ise Ürdün Kraliçesi Rania Al-Abdullah of Jordan, Myanmar’dan Daw Aung Sang Suu Kyi, Uganda’dan öğretmen temsilcisi Teopista Birungi Mayanja ve Jamaika’dan gençlik temsilcisi Charles Young katılmıştır.

BASIN İRTİBAT

  • Charlotte Scaddan, BM Halkla İlişkiler Bölümü, New York, tel.: +1 917 367 9378, scaddan@un.org
  • Shimali Senanayake, UNICEF, New York, tel.: + 1 917 265 4516, + 1 917 609 9692 (cep),ssenanayake@unicef.org
  • Sue Williams, UNESCO, Paris, tel.: +33 (0)1 4568 1706; +33 (0)6 15 92 93 62; s.williams@unesco.org

Üst düzey toplantı ve akşam gerçekleştirilecek resepsiyonla ilgili ayrıntılar için:http://www.globaleducationfirst.org/664.htm

Önce Eğitim taahhütleriyle ilgili ayrıntılar için: http://www.globaleducationfirst.org/commitments.html 

Etkinliğin canlı yayını için webtv.un.org

Twittere hashtag #educationfirst aracılığıyla katılın ve güncelemeleri @UNedufirst ile izleyin

www.globaleducationfirst.org