Anasayfa > Basın Merkezi > 2015 > Kasım > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (11/2015)

UNICEF: Avrupa'daki mülteci ve göçmen çocukların sayısında ciddi artış gözleniyor


Bu çocuklar arasında kimler var ve en dezavantajlı durumda olanlar için neler yapılabilir?CENEVRE, 13 Kasım 2015– Günlük olarak Avrupa'ya sığınma talebinde bulunan mülteci ve göçmen çocuk sayısı 700 gibi rekor bir düzeye ulaşırken, UNICEF savunmasız durumdaki  çocukları beş ayrı grupta değerlendirerek, söz konusu çocukların ihtiyaçlarına cevap verebilecek şekilde gerekli müdahalelerde bulunmaktadır.

2015 yazından bu yana, kadın ve çocuk sayısında sürekli bir artış gözlenirken, kış mevsiminin yaklaştığı şu günlerde de bu artışın sona ereceğine dair hiçbir belirti bulunmamaktadır. Avrupa İstatistik Kurumu'nun (Eurostat) en son verilerine göre bu yılın Ocak ve Eylül ayları arasında Avrupa Birliği sınırları içindeki sığınmacı çocuk sayısı rekor düzeyde artış gösterip toplamda 214.000'e ulaşmış, Avrupa yolundaki çocukların sayısında da aynı düzeyde bir artış tespit edilmiştir. Haziran ayında Yunanistan sınırını geçerek Gevgelija üzerinden Makedonya Eski Yugoslav Cumhuriyeti'ne giriş yapan her 10 mülteci ve göçmenden 1 tanesi çocuk olurken, Ekim ayında aynı sınırda kaydı yapılan mülteci ve göçmenler arasındaki çocukların oranı her üç kişiden biri olarak kayıtlara geçmiştir.

UNICEF Avrupa Mülteci ve Göçmen Krizi Özel Koordinatörü Marie-Pierre Poirier konuyla ilgili yaptığı açıklamada: "Bu gençler kendileri için daha iyi bir yaşam istiyor, ancak Avrupa'da kalıp kalamayacakları henüz belli değil. Onları hayal kırıklığına uğratamayız. Burada bizim için asıl soru şu: Biz buna hazır mıyız? Avrupa bunu kaldırabilecek mi? Bizler, bu çocukların uğruna hayatlarını tehlikeye attıkları geleceği sunabilecek miyiz?" dedi.

Sadece İsveç'te sığınma talebinde bulunan toplam 24.000 refakatsiz çocuk bulunuyor. Bu sayı geçen yıl tüm Avrupa genelinde kaydedilen sayıdan daha fazla.

Aşağıda yer alan çalışmalar devlet kurumları, UNICEF, UNHCR, Kızılhaç, insani yardım çalışanları ve yerel sosyal hizmet uzmanları tarafından hâlihazırda yürütülüyor olsa da, bu çalışmaların daha da güçlendirilmesi ve arttırılmasına  duyulan ihtiyaç da hala devam ediyor.

1.Bebekler ve küçük çocuklar – Hastalık ve ölümlerin önüne geçmek için bir an önce gerekli kış hazırlıklarının tamamlanması, sınır geçiş kurallarının haber verilmeden veya ani bir şekilde değiştirilmesinden kaçınılması.

2. Engeli ve özel ihtiyaçları olan çocuklar – Engellilik durumlarının fiziksel veya psikolojik olmasına bakılmadan, bu çocuklara özel durumlarına uygun yerlerde ve uzman kişilerce bakım sağlanması. 
 
3. Kayıp çocuklar– Çocukların, yolculukları sırasında ailelerinden veya bakımlarını üstlenen kişilerden ayrılmalarının önlenmesi için çocuk koruma görevlileri ve tercümanların katılımıyla uygun izleme çalışmalarının yürütülmesi ve ailelere takip numarası verilmesi veya etiketleme yönteminin uygulanması.

4. Geride kalan çocuklar– Maddi imkânı, arayacak kimsesi veya yardım alacağı bir sosyal çevresi olmayan çocuklar insan kaçakçılarının ve suç örgütlerinin eline düşerek şiddet, cinsel taciz ve istismara maruz kalmaktadır. Bu çocukların çocuk koruma mekanizmaları tarafından atanacak koruyucu kişiler gibi acil bakım ve koruma hizmetlerine ihtiyacı bulunmaktadır.

5. Avrupa yolundaki mülteci gruplar içinde yer alan refakatsiz ergenler – Bu grup çoğunlukla Afganistan'dan gelen 14-17 yaş arasındaki erkek çocuklardan oluşmaktadır ve söz konusu çocuklar refakatsiz veya ailesinden ayrı düşmüş olarak sınıflandırılmak istememektedir. Bu çocukların daha çok zarara uğramamaları için müdahale etmeden yollarına devam etmelerine izin vermek daha doğru bir yöntem olabilir. Sığınma talebi işlemlerinin tamamlanması sırasında aylarca konaklama merkezlerinde kalmak zorunda olan çocuklar konusunda ise UNICEF, tesislerdeki güvenlik önlemlerinin arttırılmasını önermektedir (ayrı tuvaletler, yeterli aydınlatma, 7/24 personel nöbeti).

Mülteci ve göçmen krizleri diğer kriz türlerinden farklıdır ve bazen sadece bir kaç saat dinlenerek yola devam etmek zorunda olan çocuk ve ailelere yönelik programlar geliştirilmesi hususunda çok farklı sorunlar içermektedir.Yaşanan bu krizde, insanlara göç esnasında yardım sağlamak ve onların istismar edilmesini ve haklarının çiğnenmesini önlemek amacıyla yürütülen çalışmalarda çok farklı sorunlarla karşılaşılmaktadır.

Marie-Pierre Poirier konuya ilişkin yaptığı açıklamada;"Çeşitli alanlarda ilerleme kaydederek AB'ye üye olup yüksek bir GSYH'ya ulaşan ülkelerin artık yardıma ihtiyacı olmadığı şeklinde bir algı var. Ancak mülteci ve göçmen krizi Avrupa'da bazı şeylerin değişmesine sebep olurken aynı anda bizim çalışma şeklimizi de değiştiriyor. Tüm mülteci ve göçmen çocukların korunmaya ihtiyacı var. UNICEF olarak, çok hızlı ilerleyen ve sonu öngörülemeyen bu göç krizine yönelik bir şeyler yapmak için hükümetlerin talebi doğrultusunda işbirliğimizin kapsamını genişletmeye hazırız." dedi

###
 
UNICEF Hakkında

UNICEF Hakkında UNICEF, yaptığı her işte tüm çocukların haklarını ve esenliğini gözetmektedir. UNICEF olarak paydaşlarımızla birlikte bu taahhüdümüzü hayata geçirmek için 190 ülkede ve bölgede çalışmalar yürütüyoruz. Nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararına işler yapmak üzere, çalışmalarımızı özellikle güç durumdaki ve dışlanmış çocuklar üzerinde yoğunlaştırıyoruz. UNICEF ve çalışmaları hakkında daha ayrıntılı bilgiye ulaşmak için şu adresi ziyaret edebilirsiniz: www.unicef.org
 
Bizi Twitter ve Facebook'tan takip edin.
 
Detaylı bilgi için:
Sarah Crowe, Kriz İletişim Birimi Başkanı, +1 646 209 1590, +41 79 543 80 29, scrowe@unicef.org
Christophe Boulierac, UNICEF Cenevre, +41 22 909 5716 / +41 799 639 244, cboulierac@unicef.org

Multimedya içeriklerini aşağıdaki linkten indirebilirsiniz: http://weshare.unicef.org/MediaResources