Anasayfa > Basın Merkezi > 2015 > Kasım > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (11/2015)

Dünya Çocuk Günü: Adillik neden önemlidir?


UNICEF Elçileri Orlando Bloom, Liam Neeson, Sir Roger Moore, Shakira, Ricky Martin, Priyanka Chopra, Novak Djokovic, Mia Farrow, Ishmael Beah, Susan Sarandonve Angelique Kidjo
çocuklar için adil olmayan günümüzün dünyasıyla mücadele için güçlerini birleştiriyor


NEW YORK, 20 Kasım 2015– Bugün açıklanan UNICEF raporuna göre, Çocuk Haklarına dair Sözleşme’nin 1989 yılında benimsenmesinin ardından gerçekleştirilen önemli ilerlemelere karşın bugün dünya en yoksul ve en dezavantajlı çocuklar açısından hala adaletten çok uzak bir yerdir.
 
UNICEF Genel Direktörü Anthony Lake’in duruma ilişkin değerlendirmesi şöyledir: “Yalnızca bir kuşaklık bir zaman diliminde dünya çocuk ölüm hızlarını yarı yarıya azaltmış, çocukların yüzde 90’ının ilkokula gitmesini sağlamış ve temiz suya erişimi olan insan sayısını 2,6 milyar artırmıştır.
 
“Ne var ki çocuklar bugün dünyadaki yoksulların hemen hemen yarısını oluşturmaktadır. 250 milyon kadar çocuk çatışmaların yıkıma uğrattığı ülkelerde yaşarken 200 binden fazla çocuk da bu yıl Avrupa’ya iltica etmeye çalışırken yaşamını riske atmıştır.”
 
Her çocuk için adil bir şans: Hakkaniyet sözü başlığını taşıyan rapor, dünyanın en marjinal konumdaki çocuklarının temel insani kalkınma göstergeleri açısından ne durumda olduğunun istatistiksel bir tablosunu sunmaktadır. İşaret edilen noktalar şunlardır:
  • En yoksul hanelere mensup çocukların beş yaşına gelmeden önce ölme olasılığı en varlıklı hanelere mensup çocuklara göre iki kat daha fazladır ve bu çocukların okula gitmeme olasılığı da diğerlerine göre beş kat daha yüksektir.
  • En yoksul ailelere mensup kız çocukların 18 yaşından önce evlenme olasılığı en varlıklı ailelere mensup kızlara göre dört kat daha fazladır.
  • 2,4 milyarı aşkın insanın henüz uygun tuvaleti yoktur ve bu insanların yüzde 40’ı Güney Asya’da yaşamaktadır; 660 milyondan fazla insan hala temiz içme suyu imkânlarına sahip değildir ve bu insanların da hemen hemen yarısı Sahra Güneyi Afrika’dadır.
  • Bodurluğa maruz 159 milyon çocuğun kabaca yarısı Güney Asya’da, üçte biri de Afrika’dadır.
Lake sözlerini şöyle sürdürmüştür: “Bu tür derin eşitsizlikler kuşaklar arası yoksulluk ve dezavantajlılık döngüsünün sürüp gitmesini sağlamaktadır. Oysa böyle olması hiç de kaçınılmaz değildir. Bugünkü durumu nasıl yavaşlatabileceğimizi, durdurabileceğimizi ve onu bu kez kuşaklar arası gelişmeye yönelik iyi bir döngü haline nasıl getirebileceğimizi biliyoruz. Daha fazla kararlılık göstererek ve daha fazla kaynak ayırarak böyle yapmaya karar vermek bize kalmıştır. Biz de bu ahlaki, pragmatik, stratejik ve elbette adil tercihi yapmak zorundayız.”
 
Her çocuk için adil bir şans eşitlikteki sürüp giden açıkları kapatmanın gerekçelerini anlatmakta bu arada çocuklara, özellikle en güç durumda olanlara yapılacak yatırımın hem ilkesel hem de pratik açıdan doğru olacağını savunmaktadır. Çünkü bu yatırımlar yalnızca çocuklara değil ailelerine, topluluklarına ve ekonomilere de çok yönlü yararlar sağlamaktadır.
 
UNICEF Elçilerinden oluşan etkili bir ekip de sesini duyurmakta ya da sosyal medya ağlarını harekete geçirmektedir. Ekip, UNICEF’in “Haksızlıkla Mücadele Et” kampanyasının bir parçası olarak dünyadaki en güç durumdaki çocuklara yönelik hareketin başlatılmasına yardımcı olmaktadır.
 
İngiliz aktör ve UNICEF İyi Niyet Elçisi Orlando Bloom’un görüşleri şöyledir: “Her dokuz çocuktan birinin çatışmaların sürüp gittiği ülkelerde yaşadığını düşünmek, korkunç şiddet olaylarına tanık olmak, çocukların yaşam, sağlık ve eğitim haklarının yok olup gittiğini görmek gerçekten şok edici bir durum. UNICEF’le birlikte savaşın çocukları ve ailelerini evlerinden nasıl yoksun ettiğini görmek için eski Yugoslav Cumhuriyeti Makedonya’ya Sırbistan’a gitmiştim. Bugün ise dünya II Dünya Savaşı’ndan bu yana görülen en büyük mülteci krizini yaşıyor. Durumdan etkilenen çocuklara ve ailelere her ülke yardımcı olabilir ve olmalıdır da.”
 
###
 
UNICEF Hakkında
UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik işlere dönüştürüyoruz. Özel çabalarımız, nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararını gözeterek en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklara ulaşmaya yoğunlaştırıyoruz. UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.
Bizi Twitter ve Facebook’tan izleyin.
 
Daha fazla bilgi için:
Najwa Mekki, UNICEF New York, +1212 326 7448, +1917 209 1804, nmekki@unicef.org